Новият документален български филм „Бъдеще в бъдеще време" разказва историите, създаването и реализацията на лични проекти за живота на деца, напускащи държавна грижа. Това е проект за онези, които знаят колко труден и безпощаден може да бъде животът. Деца, които вече са изпитали на гърба си превратностите на съдбата. Деца, на които им се е наложило да не бъдат деца. Съдбите им, страховете и трудностите, които срещат. Преминали през тъмната страна на живота, дори и лишени от семейство, те се борят да сбъднат мечтите си. Имат мечти и те са големи колкото сърцата им.
Създатели на филма са режисьорът Димитър Балабанов и продуцентът Гео Калев, основател на Социален цирк.
„Във филма няма нито един актьор. Всички участници са със своите имена и със своите съдби“, обясни Гео Калев пред Радио София. Действието се развива в столицата и в Дупница. В интервютата, представени във филма, са разказани истината за героите.
„Показани са основните послания и политиката, която може да се приложи в бъдеще у нас спрямо такива деца. Проектът представя иновативно мнение как може да се подкрепят знанието, образованието и комуникацията на хора, които израстват в държавна грижа.
Историите във филма ме накараха да се замисля колко е важна истината, да заявим своята мечта и да направим съпричастни всички около нас“, допълни Гео Калев.
Чуйте разговора с него.
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..
Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..
“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..
Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..