Столичният инспекторат не е престанал да извършва проверките си по строителните площадки и да следи за това дали фирмите на замърсяват около обекта или при напускането му. Служителите на Инспектората продължават да посещават работните площадки, екипирани с предпазни средства. Контролът се извършва и чрез физически оглед с автомобил, съгласно техническите спецификации и чрез GPS система от мобилно устройство. Сигнали подават много граждани през Оперативния център на Столичния инспекторат, който работи денонощно и през всички дни от седмицата.
Сред най-честите нарушения е липсата на устройство за измиване на машините, а напускайки строителния обект, съответно те замърсяват прилежащите територии като улици и тротоари. Инж. Николай Кючуков, началник на отдел "Контрол на замърсяването от строителството" в Столичния инспекторат, посочи пред Радио София, че живеещите в централните райони са по-дисциплинирани при изхвърлянето на строителни отпадъци за разлика от тези в по-крайните квартали. Много често тези, които живеят в пограничните райони, в които има и контейнери за зелени отпадъци, поставят строителния боклук именно там, което освен, че е забранено, сериозно затруднява и сметоизвозващите фирми.
Инж. Кючуков припомни, че генерираните зелени отпадъци се поставят до кофите за битово замърсяване, разбира се, ако са в порядъка на 2-3 чувала и е добре гражданите да се информират за графиците за извозване на боклука, за да ги поставят непосредствено преди минаване на камионите, за да не се създава впечатление за натрупване на голямо количество боклук. Оказва се, че и фирмите по озеленяване също нарушават правилата, отбеляза инж. Николай Кючуков:
"Имахме случаи в кв. "Бояна" и кв."Драгалевци" на недоброжелателни фирми, които почистват дворове, косят треви и секат клони, събират голямо количество отпадъци и вместо да ги извозят за своя сметка, те ги оставяха пред контейнерите за зелени отпадъци, за което ние им съставихме акт. "
А тъй като се увеличи и онлайн търговията по време на извънредното положение, Столичният инспекторат призовава гражданите да привеждат в по-малък обем кашоните от своите покупки, тъй като на много места кофите за битови отпадъци се задръстват, а не липсват и големи кутии до съдовете за разделно събиране, тъй като хората отново не желаят да ги разкъсат на по-малки парчета и да ги сложат вътре в кофите.
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..
В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..
Националният военноисторически музей днес работи с вход свободен от 10.00 до 17.00 часа по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство..
Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър Невски" Цар Борис III прави преглед на военните части и поздравява юнкерите и кадетите от Военното..