Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акад. Александър Балкански:

Колкото по-голям е циркът, толкова опасността да фалира е по-голяма

Снимка: Цирк „Балкански“
Цирковото изкуство в България продължава съществуването си, въпреки всички проблеми, предизвикани от Covid-19. Акад. Александър Балкански - основателят на цирк “Балкански”, води разговори с Министерството на културата, за това да се подпомогне цирковото изкуство в страната.

Новината, че световноизвестната акробатична трупа „Цирк дю Солей“ подаде документи за фалит, стана една от водещите теми в редица медии тази седмица. Според различни източници, компанията дължи близо 1 млрд. долара, които няма как да върне заради прекратените продукции.

След 36 години успешен бизнес, заради пандемията от Covid-19, се наложи да бъдат съкратени около 3500 работни места, което представлява 90% от служителите.

“Колкото по-голям е циркът, толкова опасността да фалира е по-голяма. „Цирк дю Солей“ е циркова индустрия. Обикновено такива мащабни фирми като „Цирк дю Солей“, която има 15 цирка, циркова академия, стационарен цирк в Лас Вегас, са обречени, защото издръжката на този цирк е само от продажбата на билети”, казва акад. Александър Балкански.

За фамилия Балкански 2020 г. е много специална, тъй като фамилията има троен юбилей - навършва 200 години фамилна циркова дейност, 100 години българска циркова дейност и 20 години цирк “Балкански”.

Акад. Александър Балкански разказа, че още с края на миналогодишния сезон са започнали подготовката за големия празник през 2020 г. с нова програма, както и съвсем нова конструкция за нов цирк.

“Хвърлихме страшно много средства в постановъчната дейност по отношение на нови номера, ново осветление, светлинни ефекти и точно, когато трябваше да излезе циркът от базата, ни затисна коронавирусът”, казва той.

В цирка работят 10 души, които са негови служители от 20 г. Артистите, след края на миналогодишния сезон, са се прибрали по родните си страни. 

В момента най-голямото предизвикателство пред цирка е да преодолее страховете на хората от опасността от зараза. По тази причина и игралният сезон ще започне чак на 1 септември, като страничното платно на цирка няма да бъде сложено, за да има по-добро проветрение на залата.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката на Йохан Щраус-син идва от Виена в България с целия си блясък

През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..

публикувано на 01.07.25 в 18:58

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..

публикувано на 01.07.25 в 18:19

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07

"Малката елфа" е новото куклено заглавие в афиша на Младежкия театър

"Малката Елфа“ е спектакъл  за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш.  "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...

публикувано на 01.07.25 в 12:53

България е част от Международната щафетна колоездачна инициатива COP30 Bike Ride

Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави.  Тази година домакин е Бразилия.  С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която  обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..

публикувано на 01.07.25 в 12:40