Карането на ролери, блейдове или още наречени инлайн кънки е типично градски спорт, който 90-те години беше изключително популярен и сега като че ли отново се завръща сред предпочитаните градски хобита. Плюсовете са, че не е необходима скъпа екипировка или човек да влага средства в специални съоръжения. Кънките и протекторите са достатъчни, за да го практикува навсякъде.
Едно от основните условия е настилката да е суха и сравнително гладка, а оттам нататък всеки може да експериментира с различни препятствия, които градската среда предлага, като стълби и парапети.
"Ако човек иска да кара в София - целият град е негов, въпреки че специален парк със скейт рампа, за съжаление, няма", отбеляза пред Радио София Павел Митренга, един от най-добрите блейдъри у нас, а и на световно ниво.
За него кънките са не само хоби. Състезава се и като професионалист, попадайки в първите 10.Като аматьор е печелил Първо място на световните финали в Калифорния 2007-а, Барселона 2011-а, както и в Обединеното кралство през 2018-а.
Последното му участие е в Италия 2019, където също печели първа награда. След което състезанията се отменят, заради Covid-19.
Член е на асоциация Disaster, която съществува от 2002 година. Заедно са организирали много състезания по каране на инлайн кънки. Всички те се провеждат на рампата в град Монтана, която единствено отговаря на световните стандарти. Там е проведен и кръг от европейско първенство, в което участва тогавашният световен шампион - бразилецът Марко Десанти.
Според Павел кънките са екстремен спорт, който носи своите опасности, но пък емоциите, удоволствието и забавлението от карането на кънки са неизмерими.
Чуйте разговора с него, за да научите още за видовете кънки, стиловете на каране и съвети за начинаещи.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..