Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо има продължителен Covid

Електронно микроскопско изображение на частиците на коронавируса (в жълто), причинител на Covid-19, на фона на инфектирана клетка. Изображение: National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изследване на белите дробове на хора, починали от Covid-19, установи упорито и обширно увреждане в повечето случаи, съобщи Ройтерс.
Резултатите могат да помогнат на лекарите да разберат на какво се дължи продължителният Covid, при който пациентите страдат от симптомите с месеци.

"Резултатите показват, че Covid - 19 не е просто болест, причинена от смъртта на заразени с вируса клетки, но вероятно е следствие от задържането на тези анормални клетки задълго в белите дробове" - каза Мауро Джака, професор от лондонския Кингс колидж, който е един от ръководителите на изследването.

Специалистите са анализирали проби от тъкан от белия дроб, сърцето, черния дроб и бъбреците на 41 пациенти, починали от Covid-19 в университетската болница в Триест от февруари до април тази година. Макар и те да не са установили външни признаци за продължителна инфекция в други органи, открили "наистина обширно разрушаване на архитектурата на белите дробове", като здравата тъкан била "почти напълно заменена от съединителна.

Все повече данни по света показват, че някои хора, преболедували заболяването и възстановили се от първоначалната зараза, имат редица продължителни симптоми, като умора, замъглено мислене, задъхване. 

Почти 90 процента от обхванатите в изследването 41 пациенти са имали няколко характеристики, неприсъщи за пневмониите. Едната от тях е увеличените тромби в артериите и вените на белите дробове. Друга е уголемяване на белодробните клетки, които имат и по няколко ядра - резултат от сливане на различни клетки в една.

Резултатите са публикувани в сп. "Лансет иБио Медисин"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиканти от няколко континента в Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров"

Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“ ще посрещне едни от най-добрите млади пианисти от цял свят. За първи висшето училище ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров", който ще се проведе от 1 до 9 март 2025 г. Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на..

публикувано на 17.02.25 в 13:59
Преводачът на изданието Гриша Атанасов

Книгата "Самата аз" - извън баналните представи за звездата Катрин Деньов

Мемоарната книга „Самата аз“ събира съкровените мисли на актрисата Катрин Деньов , записани между безкрайните часове усилена работа във филмите “Тристана”, “Танцьорка в мрака”, “Индокитай” и други шедьоври на киното. В края на книгата, която предстои да излезе тази седмица, е публикувано и пространно интервю, в което тя прави още интересни..

публикувано на 17.02.25 в 12:52

Заради снега спряха трите автобуса, които обслужват Витоша

На територията на цяла София продължават обработките със смеси срещу заледяване, както и избутване на снежна маса. Към 11.00 часа в понеделник, обработки се извършват със 170 снегопочистващи машини . Градският транспорт изпълнява маршрутите си при зимни условия, с изключение на автобусите към Витоша. Поради изключително обилния снеговалеж на Витоша..

публикувано на 17.02.25 в 12:33

Националният етнографски музей започва образователна програма за първомартенската обредност

Образователна програма за първомартенската обредност ще се проведе в Националния етнографски музей от 17 до 22 февруари. Работилницата е озаглавена "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“. В нея децата ще разберат повече за образа на Баба Марта, за нейното семейство, за символиката на мартеницата и за обредните действия на..

публикувано на 17.02.25 в 11:53

Едуард Хаджолян обучава екипи от залата до планинските върхове

Едуард Хаджолян е фасилитатор, обучител, планински водач, авиоинженер и специалист по лидерство и управление на екипи и треньор по Емоционална Интелигентност.  "Моето професионално пътешествие ме е отведе както в офиси на международни корпорации, така и по върховете на планините. Личното ми търсене и работата ми в групи ме отведе до социалната..

публикувано на 17.02.25 в 11:07

Net Zero подлез за по-добра градска среда

Преди няколко месеца, екип от Стопанския факултет към Софийския университет обнови подлеза при спирка "ж.к. Изток“, под бул. "Цариградско шосе“, където се намира и Стопанският факултет. "Net Zero подлез“ е част от концепцията на ръководството на Стопанския факултет за създаване на Net Zero Campus като мечтано устойчиво пространство, в което..

публикувано на 17.02.25 в 10:36

За рушащ се подлез в столичния район "Триадица" сигнализират граждани

За рушащ се подлез в район "Триадица“ сигнализираха слушатели на Радио София. В подлеза на бул. "България“ и бул. "Тодор Каблешков“ таванът е силно компрометиран, има ограждение за ограничаване на преминаването от граждани, но то е съборено. "В момента има падащи парчета от облицовката на тавана. Това положение е, може би, от около месец...

публикувано на 17.02.25 в 09:24