Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова

Краткото време, за което бяха разработени ваксините срещу Covid-19, не бива да ни притеснява

Снимка: Личен архив

Краткото време, за което бяха разработени ваксините срещу Covid-19, не бива да ни притеснява, защото смисълът на развитието на науката е именно в това - да натрупа достатъчно опит и знание, за да може в такава екстремна ситуация да реагира бързо. Това казва проф. Радостина Александрова - доктор по вирусология в Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН.

“РНК ваксините - в момента знаем, че поне две от ваксините са такива, от тези, които са в последна фаза на изпитание. Върху такива ваксини се работи още от 1990 г. Що се отнася до другите ваксини, които са базирани на основата на аденовирус (това са ваксините, разработвани от “Астра Зенека”, такава е и руската ваксина). Подобни аденовируси се използва също от много години в генната терапия, така че учените имат огромен опит в това отношение”, коментира проф. Александрова.

Освен това, според нея, самите фирми и колективи, които работят, имат сериозен опит в създаване на ваксини, включително светът е натрупал опит и в създаване на ваксини срещу първия братовчед на този вирус - Sars-Cov-1, предизвикал епидемията през 2002-2003 г.

Относно страховете на някои хора, че ваксината може да промени генома на имунизираните, проф. Александрова беше категорична, че това няма как да се случи. “При всички случаи тези слухове са много силно преувеличени”.

“По отношение на РНК-ваксините, това няма как да се случи. Това е и предимството на тези ваксини, и причината учените да се насочат към тях - РНК-молекулата им няма да се вгради в нашия ДНК геном. Самата РНК молекула има много кратък живот в организма, това също допринася да се разсейват подобни страхове.

При аденовирусните ваксини, които се използват при другите два вида ваксини - вирусите са допълнително модифицирани, така че рискът да е абсолютно елиминиран. Генетичната информация на аденовирусите също не се ”вгражда” в нашата ДНК, обясни още проф. Александрова.

При автоимунните заболявания обаче нещата стоят по друг начин. “Вирусите сами по себе си, в хода на хилядолетната си еволюция, са направили така че някои техни структури да приличат на наши структури. Идеята е била да "излъжат" нашата имунна система, да притъпят вниманието ѝ, така че поради приликата между техни и наши структури, нашата имунна система да не ги разпознае и да не реагира.

Тук изниква и друг проблем - че веднъж изграден имунитет към тях, може да бъде имунитет и към нас самите, така че вирусите по принцип, по пътя на тази логика, могат да бъдат свързани и се свързват с автоимунните заболявания, коментира още проф. Александрова.

Чуйте повече в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: ratio.bg

Четирима учени гостуват на Есенния Ratio форум в София Тех Парк

Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..

публикувано на 08.11.24 в 19:14

"Форум", 08.11.24: Да бъдеш Джон Малкович или да не бъдеш...

Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..

публикувано на 08.11.24 в 18:05

Фотопътешествие до Виетнам предстaвя Радослав Свирецов

На 9 ноември (събота) от 18:00 ч. в Клуба на фоторепортерите в Ларгото ще бъде представена изложбата "Виетнам - цветове и традиции" на фотографа Радослав Свирецов. Под формата на виртуална разходка и презентация Радослав и Катрин Свирецови ще представят своето незабравимо фотографско пътешествие , което разкрива автентичната красота на Виетнам..

публикувано на 08.11.24 в 17:38

Основният замърсител с фини прахови частици в София е битовото отопление

Основният замърсител с фини прахови частици в София е битовото отопление. Почти две трети от замърсяването се дължи на него, заяви заместник-кметът на Столична община Надежда Бобчева, цитирана от БТА. На второ място се нарежда замърсяването от праха, който се получава след като автомобилите напуснат зелени площи, а на трето място - транспортът. В..

публикувано на 08.11.24 в 17:11
Ричард Алибегов

Ричард Алибегов: При 9% ДДС държавата има повече приходи от заведенията, отколкото преди пандемията

Откакто ДДС за ресторантьорите беше намален, всяка година от бранша правят анализи и предоставят данните на Министерството на финансите и на съответната парламентарна комисия. "Изсветляването е абсолютен факт. Много по-малко са случаите на неиздаване на касови бележки. За 2022 и 2023 г. приходите в държавата от преки и косвени данъци от бранша..

публикувано на 08.11.24 в 16:51

20% ДДС върху хляба ще възроди сивия сектор, цената ще се вдигне с 30 на сто

Нулевото ДДС при мелничарството и хляба е социална мярка. С връщането на ДДС на 20% в този сектор ще се вземат около 60 милиона лева от джоба на потребителя и е предпоставка за съживяване на сивия сектор – той в момента е нула. Това коментира пред БНР-Радио София Мариана Кукушева , председател на УС на Националния браншови съюз на..

публикувано на 08.11.24 в 16:09
Доналд Тръмп

Идеята за демокрацията в Америка след победата на Тръмп

С уверения в мирно предаване на власт започна процесът на преход от Джо Байдън в Белия дом към втория мандат на Доналд Тръмп. След зашеметяващата победа на Тръмп тази седмица американците се адаптират към новата реалност след една кампания, която показа колко изострена е поляризацията в обществото. Това свидетелства от Вашингтон за..

публикувано на 08.11.24 в 15:35