Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланикът Костадин Коджабашев в Киев:

В Украйна подпомагаме проекти в образованието, културата и евроинтеграцията

Годишно България отделя по около 330 000 лв., нуждата е по-голяма

В края на юни т.г. бе подписано споразмение, с което България предоставя безвъзмездна финансова помощ по проект за ремонт и оборудване на помещения в Приморския регионален украинско-български лицей
Снимка: Посолство на РБългария в Украйна

България подпомогна 18 страни през 2020 г. по линия на официалната помощ за развитие с над 5,5 млн. лв. С част от средствата бяха до финансирани двустранни проекти и международни организации, а други бяха дарени под формата на хуманитарна помощ.

Значителен дял от помощта беше разпределен за страните от Западните Балкани и Източното партньорство. В двата региона са финансирани общо 60 проекта за развитие на образованието, науката, културата, социалната интеграция и гражданското общество. 43 от тях са свързани с нашия дългосрочен външнополитически приоритет - евроатлантическата интеграция на Западните Балкани.

За страните от Черноморския регион България дари над 500 000 лева. Парите бяха разпределени за проекти на Молдова, Украйна, Грузия и Армения.

Украйна е дългогодишен бенефициент на българската официалната помощ за развитие. От 2016 г. насам са финансирани повече от 20 проекта в различни населени места - Харков, Милитопол, Измаил, Бердянск, Лвов, Болград и други, обясни пред Радио София Костадин Коджабашев, извънреден и пълномощен посланик на Република България в Украйна:

„В много сектори недостигът на финанси в страната е хроничен. В същото време много неправителствени организации имат потенциала и създават материални и духовни продукти. Това дефинира ползата от помощта ни за подобряване стандарта на живот на украинското общество, за укрепване на връзките ни и за по-нататъшно сътрудничество.“

Резултатите са повече от окуражителни. В медиите често се публикуват благодарствени материали за оказана помощ. Част от подпомогнатите проекти облагодетелстват нашите сънародници – в Украйна е най-голямата ни българска диаспора. Така се засилва връзката им с историческата родина.

Голяма част от проектите, за които България е помогнала, са в образователната сфера, за подобряване качеството на учебната среда и преподавателския процес – в Киев, Измаил, Одеса. Интересът е нараснал значително. През 2019 г. са заявени над 300 проекта, а през тази - кандидатите са 117, допълни посланик Коджабашев. Сред бенефициентите са и научни и неправителствени организации с акцент върху евроатлантическата интеграция на Украйна, здравни учреждения, културни сдружения.

В момента на територията на страната се изпълняват 7 проекта на стойност над 100 000 евро. Сред тях са и такива за деца с двигателни или зрителни затруднения.

„Гордеем се и с подкрепата на проекти в областта на културата“, посочи още българският посланик. Подпомогната е трупата на театрално студио „Онгъл“ в Болград, както и ремонта на залата. Стойността на проекта е 34 350 евро. Ще бъде завършен в средата на 2021 г.

Предстои одобряването и подпомагането на училищен проект в село от Одеска област на стойност за над 133 000 евро.

Чуйте разговора на Катя Василева с Н.Пр. Костадин Коджабашев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Гордана Медин

Проф. Гордана Медин: Докато стигне своята зрялост, термоядреният синтез ще продължава да стимулира умовете

ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..

публикувано на 05.05.25 в 17:34
Предвидените купи и медали

За 21-ви път ще се проведе Националният туристически преглед "Кристален еделвайс"

Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини.  Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..

публикувано на 05.05.25 в 16:35

Качеството (на живот) обуславя количеството (на населението)

По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението  на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..

публикувано на 05.05.25 в 16:25

Кредитирането, еврозоната и спадът в разрешителните за строеж катализират сделките с имоти

Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..

публикувано на 05.05.25 в 15:35

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната в изложбата "Какво ни свързва"

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..

публикувано на 05.05.25 в 14:56

Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление

Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.

публикувано на 05.05.25 в 14:43