Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не сме само "сови" или "чучулиги"

Снимка: https://pixabay.com/

Хората се делят не само на "сови" и "чучулиги". Има още четири типа - в зависимост от това по кое време на деня човекът е особено активен. Освен това тенденцията да ставате рано, да си лягате късно или да спите през деня до голяма степен зависи от гените, а останалото зависи от характеристиките на възпитанието и околната среда, пише РИА Новости.

Първите данни за човешките хронотипове - индивидуални характеристики на циркадните ритми, се появяват в началото на ХХ век. Тогава германският психиатър Емил Крапепелин споменава „сутрешните и вечерните работници“. При първите сънят е най-дълбок през първите часове на нощта, при втория - много по-късно.

По-късно учените предлагат хората да се разделят на такива, които обичат да заспиват и да се събуждат рано и такива, които остават до късно и стават късно. Към 1939 г. термините „сова“ и „чучулига“ вече се срещат в научната литература, а до 1970 г. експертите започват да говорят за съществуването на трети междинен хронотип - "гълъб".

Приблизително по същото време американски изследователи откриха гена per (period) в дрозофила, който е отговорен за продължителността на субективните дни. В средата на 80-те години същото парче ДНК е намерено при мишки. И тогава при бозайниците бяха идентифицирани няколко гена наведнъж, свързани с регулирането на циркадните ритми, включително clock , tim и bmal. Както се оказва, те присъстват в ядрата на всички клетки на тялото, но са активни само в невроните на супрахиазмалните ядра в предната част на хипоталамуса. Доказано е, че те контролират освобождаването на мелатонин и синхронизират биологичния часовник на тялото.

Обикновено тази работа се приспособява към светлинния цикъл на района, където човек живее. Ганглиозните клетки на ретината, благодарение на фотопигмента меланопсин, реагират на светлината, изпращат сигнал към невроните на супрахиазматичните ядра и започват каскади от биохимични процеси.

Обикновено периодът на циркадните ритми не се побира точно в един ден - за повечето е малко по-дълъг. Освен това съществуват индивидуални характеристики, свързани с различни варианти на тактовите гени. Те могат да повлияят например на скоростта на биохимичните реакции, което води до разлики във фазата на циркадните ритми, влияе върху продължителността на съня и способността да останете будни през нощта.

Това са различните вариации на едни и същи гени, които при определени условия превръщат човека в бухал или чучулига. Приносът им към хронотипа според учените е от 12 до 40%. Останалото е следствие от външни влияния и възраст. Известно е: колкото по-възрастен е човек, толкова по-рано той заспива и има по-кратък сън.

Като правило, вътрешният часовник не се отклонява много от астрономическото време. Има обаче две изключения - така наречените много ранни чучулиги и много късни сови. Първите си лягат не по-късно от седем и половина вечерта и се събуждат в пет и половина сутринта. Ежедневието им се променя забележимо поради точкова мутация в генома, а склонността да си лягат рано научно се нарича FASPS - фамилен синдром на напреднала фаза на съня.

Както показа миналогодишното изследване, много рано сутрин чучулигите не са толкова редки. От 2422 доброволци, анкетирани от учени, осем предпочитат да си лягат рано и да се събудят не по-късно от пет и половина сутринта. С други думи, оказва се, че един на всеки триста души може да е фен на ставането твърде рано, отбелязват авторите на произведението.

Що се отнася до много късните сови, които остават будни цяла нощ и заспиват по-близо до зори, техният хронотип е резултат от мутации на няколко гена на часовника наведнъж. Изследователите наричат това състояние DSPS - синдром на забавена фаза на съня. Среща се при около три процента от населението.

През 2015 г. учени от Изследователския институт по молекулярна биология и биофизика към Сибирския клон на Руската академия на медицинските науки допълниха класическото разделение на сови и чучулиги с още два хронотипа - високоенергийни и сънливи. Хората в първите са много активни през целия ден. Представителите на втория – по обяд се чувстват съкрушени, а сутрин и вечер са пълни с енергия.

По време на експеримента, в който участват 130 доброволци, се оказва: 29 - чисти чучулиги, 44 - сови. Но останалите се оказват представители на нови видове: 25 - високоенергийни и 32 - сънливи. Учените са стигнали до такива изводи, като са анализирали данните от електрофизичните тестове за степента на сънливост и активност през деня. И освен това взимат предвид отговорите на въпросниците за качеството на съня и удобното ежедневие.

Четири години по-късно авторите на изследването подобряват въпросника и интервюират 1305 души. И новополучените данни показват разделение на четири основни хронотипа. Вярно е, че учените отбелязват, че в съвременното постиндустриално общество около 30% от хората най-вероятно не могат да бъдат класирани само в една категория.

Наскоро жителите на Новосибирск, като част от международна група, допълниха класификацията с още два хронотипа - към вече познатия, те добавиха дневния активен тип, чиито представители са енергични през деня, и умерено активния тип, характеризиращ се с постепенно намаляване на активността през деня.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Срещата на френския президент Еманюел Макрон и Доналд Тръмп в САЩ

"Форум", 25.02.25: Срещата Тръмп-Макрон - разговор между двама глухи

В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..

публикувано на 25.02.25 в 18:15
Психологът Екатерина Цанова

Тревожността като симптом на модерния свят

Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата  звукови файла . 

публикувано на 25.02.25 в 17:25

С нова рампа хора с увреждания ще стигат до IV етаж на 119-о училище

Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът  за изграждането на достъпна..

публикувано на 25.02.25 в 17:22

Innovation Explorer 2025 с фокус върху геополитиката и светът в ерата на Тръмп

Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..

публикувано на 25.02.25 в 17:18
Яница Петкова

Последните месеци не са оказали особено въздействие върху политическите нагласи на българите

Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..

публикувано на 25.02.25 в 16:48

С поезия събират средства за училищни пособия на деца в Община Самоков

“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..

публикувано на 25.02.25 в 15:55

Дисбалансите в пенсионната система са следствие на спонтанни политически решения

Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..

публикувано на 25.02.25 в 15:27