Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога и кое ни кара да се замисляме за здравето си

Снимка: Архив

Хората не се замислят сериозно за здравето си, докато не наближат 40-те, и често им се случва да бъдат подсещани от близки, лекари и дори непознати, пише в. "Дейли стар", позовавайки се на резултатите от проучване, направено във Великобритания.

Допитването по поръчка на Хелтспан, обхванало 2000 души, показва, че 42% от тях започват да полагат повече грижи за здравето си на 39-годишна възраст, когато започнат да усещат липсата на достатъчно енергия. Един на всеки петима започва да се замисля, когато му се случи да се задъха, изкачвайки стълбите. За други "зов за събуждане" се оказва коментар на лекар за здравословното им състояние или заболяването или смъртта на близък човек.

28% от анкетираните британци смятат, че трябва да мислят повече за здравето си, отколкото им се случва, а 31 на сто съжаляват, че не са се замисляли, докато са били по-млади. 

"Когато човек е млад, здрав и в добра форма, последното нещо, за което се замисля, е здравословното му състояние и в частност здравето на сърцето. На по-младите им се струва, че сърдечносъдовите болести са нещо, за което трябва да се тревожат само по-възрастните. Никога не е прекалено рано хората да започнат да мислят и да се грижат за здравето си", коментира д-р Сара Брюър, медицински директор на Хелтспан.

Над 50 процента от анкетираните признават, че на по-млада възраст са се тревожили повече за теглото и външността си, отколкото за здравето си като цяло и в частно за сърдечното си здраве.

Ето водещите причини, които карат хората да се замислят по-сериозно за здравето си:

- Не се чувстват достатъчно енергични
- Не могат да отслабват толкова лесно, колкото преди
- Осъзнават, че дрехите не им стават
- Кръглите годишнини от рождението, например когато стават на 40 или 50
- Задъхването при изкачване на стълби
- Затрудненията при бягане на къси разстояния
- Появата на високо кръвно налягане
- Заболяването или смъртта на близък човек
- Травмите, за възстановяването от които е необходимо повече време
- Повишеният холестерол
- Предписването на статини
- Повишеният холестерол
- Коментарът на лекар за здравословното им състояние.

Проучването показва още, че 56 на сто от хората не намират достатъчно мотивация, за да подобрят здравето си, оправдавайки се с това, че не харесват тренировките и здравословната храна.

Един на всеки петима признава, че просто не знае откъде да започне. Една четвърт от участниците в проучването казват, че нямат време, а близо една трета споделят, че предпочитат да се занимават с други неща.

Коронавирусната пандемия обаче е накарала 62% от хората, независимо от възрастта им, да потърсят мотивация, за да се погрижат за физическото и психическото си здраве. Близо 44% от участниците в проучването споделят, че се опитват да консумират повече плодове и зеленчуци, докато 38% са направили опит да ограничат количеството на приеманата захар, а 29% - да се хранят балансирано.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35