Сред българите няма увеличаване приемането на хората с хомосексуална ориентация, отбеляза в студиото на Радио София Радослав Стоянов, експерт програмни комуникации в Българския хелзинкски комитет (БХК), по повод 17 май - Световния ден срещу хомофобията и трансфобията.
Въпреки това той цитира изследвания, според които голяма част от попитаните са заявили отрицателно отношение към престъпленията, в чиято основа са сексуалната ориентация или половата идентичност.
„България се е постарала да направи минималното, което се изисква по отношение на хората от ЛГБТИ общността (лесбийки, гейове, бисексуални, трансджендър и интерсексуални – бел.ред.). През 2204 г. е приет Закон за защита от дискриминация. Извън това държавата не прави нужното да узакони семейни връзки на такива хора.“
По думите на Стоянов активността на националистически привърженици се засили покрай мигрантската вълна. Тогава стана по-осезаема и реториката срещу различните. Работи се с и върху абстрактни понятия. Обществото се поляризира по тези въпроси.
„Увеличава се дързостта на публичното говорене. Нагласите срещу ЛГБТИ все повече прониква в държавните институции“, допълни Радослав Стоянов. Според него за влошаване на отношението към ЛГТБИ роля има както продължаващата пропаганда след Истанбулската конвенция, така и участието на националисти в управлението на България.
В разговора ще чуете повече по темата, както и за доклада на БХК за състоянието на правата на човека в България през 2020 г.
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българската мачмейкинг платформа ClubR, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..
Недвижимите имоти са поскъпнали с 18%, може би в по-голямата си част – през второто полугодие та 2024-та година. При новото строителство двустайните и тристайните жилища остават най-търсени, може би защото са по-достъпни. Това ръководи и инвеститорите да проектират повече такива апартаменти. Това обясни пред БНР-Радио София Снежана Стойчева..
Тази вечер в студиото на БНР-Радио София имахме "нов съсед". Испанският актьор Начо Герерос, известен като комедийния герой Коке (от тв сериала "Новите съседи"), бе специален гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за актьорската си кариера, за предизвикателствата, пред които се изправя един човек по пътя към успеха, за сериалите и..
И в края на тази година от сдружението "Бъди човек – Самоков" са подели инициативата да зарадват нуждаещи свои съграждани. В 11-ото издание на кампанията се събират дарения - хранителни дълготрайни продукти, (олио, боб, макарони, леща, брашно, ориз, консерви), плодове и зеленчуци. Целта е "подари коледна вечеря на пенсионер в..