Нагласите на хората към приемната грижа не се подобряват. От друга страна ако през 2009 г. в страната е имало около 70 приемни семейства, сега те са повече от 2000 и в тях живеят над 1800 деца.
През последните години хиляди деца, преминали през приемна грижа, са вече на сигурно място, където вероятността отново да бъдат обект на закрила е много малка.
Това съобщи пред Радио София Александър Миланов, председател на Националната асоциация за приемна грижа (НАПГ).
Според проучване на изследователски център „Тренд“ едва 14% биха станали приемни родители.
По думите на Миланов за това отношение има значение говоренето срещу Стратегията за детето, при което по неправилен начин е замесена и приемната грижа.
„Грешно е схващането, че приемни стават деца на бедни хора. По данни на Евростат 40% от децата у нас живеят в бедност. В приемна грижа попадат деца – жертви на насилие, неглижиране или злоупотреби. Не бедността е водещ критерий“, обясни председателят на НАПГ.
Профилът на приемното семейство е от мъж и жена на или над средната възраст, вече отгледали своите деца. Те се грижат за приемни деца по граждански договор, със всичките му недостатъци. Повечето такива семейства са в малки, провинциални градове, в столицата има остър недостиг. Около 50 са в София, а за двумилионния град има нужда от поне 150.
Професионалната приемна грижа не е скъпа за държавата – за 1 дете се дава 150% от минималната работна заплата, 160% - за 2 деца. Повече от 10 години заплатите на тези хора идваха от европейски програми и проекти.
За разлика от много други европейски страни, у нас малко се прави за подкрепата на младите хора, излезли от приемна грижа, подчерта Миланов.
С него разговаря Гергана Пейкова.
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..
През третото тримесечие пазарът на производствени и складови площи в София продължава да нараства. Строителната активност е значителна, а обемът на новозавършените проекти е 51 500 кв. м. В същото време броят на всички проекти в процес на изграждане се увеличи до тридесет и пет, с обща площ от 357 000 кв. м. За изминалото тримесечие са започнати..
За втора година по време на Коледния фест в София посетителите имат възможност да проявят благотворителност като приготвят и предадат подарък за нуждаещи се семейства и деца. Кампанията " Стани таен Дядо Коледа" е по инициатива на Ротари клуб – София, членове на организацията приемат (нови) продукти, които биха зарадвали децата в къщичка..
Всеки познава историята за работливата, скромната, милата Пепеляшка. В лиричната и романтична версия на Тодор Янкулов и неговите ученици от театрално студио "Теди" обаче ще можем да се насладим и на много забавни и смешни моменти. Мащехата, двете доведени сестри, придворният лакей и дамите на бала превръщат представлението в чудесна семейна..
Кръстина Денчева от фондация "Брас перспективи" разказа в предаването "Радиокафе" за новото коледно музикално пътешествие на екипа на "Коледни истории за брас и глас". "Ноември е месецът, в който творческият ни екип се отправя към Северна Европа, за да продължим музикалното пътешествие за брас и глас, което започна през 2021-ва, с..