Чешмите и водата са залегнали дълбоко в българската култура, като много от нашите традиции, обичаи и вярвания са свързани именно с тях. Българската традиция повелява „да сториш добро на странника, да напоиш жадния и да нахраниш гладния“, а чешмите са много важна част от живота както на хората, така и на животните. От коритата на чешмите дивите животни пият вода, а туристите спират за почивка – да утолят жаждата си или да се разхладят.
„През последните години пътуваме доста и възстановяваме стари горски чешми които са били изоставени, или са разрушени или полуразрушени. Така ни дойде идеята за този конкурс, който е насочен към ученици, за да може самите деца и техните учители да се замислят каква е ролята на тези чешми и изобщо на водата – във българската култура от една страна, и изобщо, за живота на хората и животните“, посочи Стефан Лазаров.
„Ние вярваме, че във всеки град и село има поне една чешма с интересна история, привлекателен вид или важно значение за местните хора. Чрез нашия конкурс искаме да разберем за повече такива примери“, допълни той.
Чуйте повече от разговора на Елена Пъневска със Стефан Лазаров.
Пълните условия на конкурса може да видите на фейсбук страницата на фондациа "Наука за природата" и на сайта им.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..