Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историите за Вълчан Войвода оживяват в книгата на Ирена Григорова

Ирена Григорова

Ирена Григорова е автор на 4 книги, като след две седмици излиза и петата ѝ книга, втората част на „Мистичните пътеки на България“:

„Втората част излиза с още но-интересни неща, като включително има и туко-що открити светилища в този брой“.

Пред Радио София писателката разказа, че това, да може постоянно да пътува и такава да е и работата ѝ, е една сбъдната мечта за нея.

Едно от интересните места, които специално е посетила, за да може да го включи в новата си книга, е светилището на бог Залмоксис, което се намира между Варна и Русе. Първият ѝ роман е посветен точно на бог Залмоксис.

Учените локализират това място в миналото като действащо светилище и според легендите на гръцките автори този бог е учил траките на безсмъртие.

„Всичко свързано Вълчан Войвода е неизяснено. Не мисля, че има нещо, за което можем да кажем, че се случило точно така. За всичко има поне по пет варианта на отговор. Авторите, които пишат, са много, а когато се включат и иманярските предания вече версиите стават безброй“, обясни Ирена Григорова.

Вълчан Войвода наистина е съществувал, но има вероятност „нещата, които му се приписват да са събирателни“. Нито един от документите, с които разполагат, не е доказан, поради естеството им - голяма част от тях са иманярски, не са изследвани от учените.

Интересът за написването на книгата за Вълчан Войвода е породен от тематиката на предишната книга на авторката „Прастари времена“ и канала ѝ в YouTube, където тя разказва любопитни истории от миналото.

Темата на книгата е свързана с героят, революционер, готов да умре за родината си и народа си, борбата му за свободна България, както и идеите му тази свобода да бъде откупена.

„Не са ме допуснали и не съм видяла нито един документ на живо, не съм държала в ръцете си, освен тефтера на Бойчил войвода, „Бакърения тефтер“, споделя авторката.

За „Бакърения тефтер“ съществуват много истории в различните краища на България и са пряко свързани с историите за Вълчан Войвода.

„Историята за Вълчан Войвода започва, когато той с воловете на баща си, прекарва дървен материал и всякакви други неща. В пристанището на Инеада, което в днешно време се намира в турската част на Странджа, отива да му подковат воловете“, обяснява Ирена Григорова.

Тогава той се спречква с турчин и ядосан от неправдата, го убива.

След това започват премеждията му като бяга от турците, попада на пиратски гръцки кораб, твърди се, че бил неграмотен, но е знаел говоримо няколко езика, всяка зима е бил в Истанбул, да може „да вижда световната обстановка и как върви войната, за да знае какви да са му действията в хайдушкия сезон“.

„В тази история няма мистика, няма свръхестествени сили, освен в иманярските предания", каза писателката.

Съкровищата, свързани с историите на Вълчан Войвода, са различни, не е едно съкровище събрано на една място. Броят на съкровищата е спорен, според различните изследователи, като се предполага, че е скрито в пещери.

„Ако някога това се окаже истина, ние говорим за съкровище от милиарди“, заключи Ирена Григорова.

По публикацията работи: Ралица Тачева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45