Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цигуларят Марио Хосен – един виенчанин от Пловдив

Снимка: Радио София

Марио Хосен ще бъде солист при първото гостуване в България на Виенския симфоничен оркестър. Той е един от най-интересните, успелите, активно концертиращи български цигулари. Но той е и много, и отдавна свързан със столицата на Австрия. 

„Повече от 30 години живея във Виена“, разказа Марио Хосен в ефира на Радио София, „заминах да уча там веднага след завършването на музикалното училище в Пловдив“. 

На втората година, по време на голям официален концерт на университета, тогавашният кмет на Виена, Хелмут Цилк му предлага австрийско гражданство с думите – „а не иска ли това така талантливо момче да стане австриец?“. И оттогава животът на Марио Хосен е „един път, който свързва Австрия и България“. Няколко години по-късно получава и прекрасна цигулка от Австрийската национална банка и кариерата му върви стремително нагоре.

Виена е уникален град – като архитектура, култура, история – град, в който се чувствам хармонично“ – добавя той. И разяснява, по наша молба, „оркестровата“ ситуация в столицата на музиката и къде в нея се намира Виенският симфоничен оркестър. Wiener Symphoniker e официалният симфоничен оркестър на града. Виена си има и оркестър на Виенската държавна опера, който пък и има свое собствено сдружение, което се нарича Виенска филхармония – тоест, във Виенската филхармония свирят музикантите на Виенската опера. Това е може би най-известният виенски оркестър, този, който гледаме всяка година на 1 януари. Другият емблематичен оркестър е именно Виенският симфоничен оркестър, който от 120 години свири само и единствено симфонична музика. Дълги години главен диригент е бил Херберт фон Караян (по времето, когато Виенската филхармония е водена от Карл Бьом) и между двата големи оркестъра винаги е имало сериозна творческа конкуренция. Има друг важен факт, който искам да спомена – Виенският симфоничен оркестър винаги е бил сред най-смелите по отношение на програмирането. Свирят Брамс и Брукнер в една програма във време, когато това е било направо немислимо; изпълняват симфония на Шьонберг, когато той е бил възприеман като напълно скандален. Благодарение на този оркестър много знакови днес творби са били представени за първи път пред публика“, разказа Марио Хосен.


Виенският симфоничен оркестър си има свой сезон, с концерти всяка седмица, които се повтарят на следващата вечер. Така „по виенски“ и концертите в Пловдив ще бъдат два – на 9 и 10 септември, с една и съща програма.

Диригент на концертите на Виенския симфоничен оркестър в България ще бъде Найден Тодоров, който също като Марио Хосен, е виенски възпитаник. 

„Програмата решихме да структурираме според очакванията на всички – и на организаторите, и на публиката – това гостуване да се превърне в празник. А какво по-хубаво от това да започнем с увертюра от Бетовен, да продължим с виртуозния Първи концерт на Паганини и да завършим с Деветата симфония „Из Новия свят“ на Дворжак“ – описва концертите Марио Хосен, за когото всички концерти на Паганини са репертоарни, но точно Първият от две години изпълнява в оригиналната тоналност, както я е свирел самият Паганини, което е нещо като малка революция. На тези концерти обаче, поради фактът, че ще бъдат на открито и има атмосферни и метеорологични влияния, той ще изпълни концерта в оригиналната тоналност ре-мажор.

Иначе с много от музикантите от състава на Виенския симфоничен оркестър Марио Хосен се познава от годините на следването си, с някои е имал проекти в сферата на камерното музициране.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Литургия в църквата на район „Искър“ „Свети Наум“ в парк Дружба, 6 януари 2024 г.

Ограничават движението в кв. "Дружба" заради церемонията по хвърлянето на кръста

В 13 часа в София на езерото в "Дружба" ще бъде официално отпразнуван Йордановден. Литийното шествие ще тръгне от храма "Свети Наум“ в 12 часа до езерото. От 11 до 14 часа движението по булевард "Кръстьо Пастухов" ще бъде ограничено заради церемонията по хвърляне на кръста, обясни изпълняващият длъжността кмет на район "Искър" Александър Иванов:..

публикувано на 06.01.25 в 09:04

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 6°

Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..

публикувано на 06.01.25 в 07:35
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00