Голямото предизвикателство пред актуализацията на бюджета е тя да мине през Народното събрание. Това предстои да видим през следващите 1-2 седмици. Атмосферата на фона на подаване на министерски оставки няма как да не повлияе.
Това коментира пред Радио София Петър Ганев, икономист от Институт за пазарна икономика.
Актуализацията отворя вратата за множество идеи на депутати, включително и от формацията, напуснала управляващата коалиция.
Най-вероятно ще се намери мнозинство за социалните плащания, за пенсиите, както стана през 2021 г. при служебния кабинет. По другите детайли консенсусът няма да е лесен.
В дългосрочен план реформите са важни, но в момента те отстъпват за сметка на мерките срещу инфлацията, допълни Ганев:
"На мен лично ми се искаше да видя повече структурни промени в политики, не в числа, както и да се гарантира в по-голяма степен бюджетната стабилност. Защото в момента няма как тя да не вдигне дефицита. Залага се ръст на приходите, но за това се разчита на помощите, които идват от Европа."
Според специалиста много е важно дали и какво решение ще се намери относно цените на енергоносителите, дали ще се влезе в инфлационна спирала
Държавата трябва да пренареди приоритетите си, няма как да искаме да се постигнат всички цели, които сме си поставяли досега. Трябва да се приложат и нови мерки за справяне с цените и компенсациите.
Задачата не е лесна, по-важното е да не се стигне до подхранване на инфлацията в очакване на нормализиране на целия европейски пазар, подчерта още Петър Ганев.
С него разговаря Лъчезар Христов.
Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Лудогорието - умерен вятър от запад-северозапад, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 13° и 18°, в София - около 14°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа умерен до силен вятър от север-северозапад...
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..