Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти ще учат право без приемни изпити

За трета поредна година класирането ще става с оценките от матурите в гимназията

Снимка: БГНЕС

Защо за трета поредна година приемът за специалност "Право" няма да бъде с приемен изпит, а с оценка от Държавните зрелостни изпити (ДЗИ) по български език и литература? Подробности по темата бяха дадени в интервютата на репортера на Радио София Йоана Георгиева с проф. Даниел Вълчев, декан на Юридически факултет към Софийския университет и доц. д-р Захари Торманов, декан на Юридически факултет към УНСС.

Проф. Даниел Вълчев сподели, че това е така заради ковид кризата и допълни, че кандидат-студентите  трябва да знаят как кандидатстват не през последните два месеца, а още откакто започне последната им учебна година.

"Ако едно висше училище иска да бъде коректно към онези деца, които искат да постъпят в него, респективно към техните родители, то трябва да им каже какъв е реда за кандидатстване. Към септември и октомври миналата година това не беше възможно. Както си спомняте ние бяхме затворени и нямаше никаква гаранция дали ще можем да проведем изпити", каза проф. Вълчев и допълни, че според него това не занижава критериите.

По думите му, държавните зрелостни изпити по български език и литература се провеждат относително стабилно, по стабилизирани критерии и дават достатъчно добра представа за подготовката на зрелостниците". Той допълни, че начинът на прием в юридическите факултети е уреден от "Наредба за единните държавни изисквания за обучение по специалност "Право" и за придобиване на квалификацията юрист", като по силата на тази наредба са предвидени кандидатстудентски изпити.

"В последните три години, някъде към есента, когато се разбере, че никой не може да гарантира, че ще има такива изпити поради неясната епидемична обстановка, министърът на правосъдието, съгласувано с министъра на образованието предлага на Министерския съвет да има една разпоредба за съответната година да не се прилагат изпити", поясни проф. Вълчев.

Той посочи, че обикновено кандидат-студентите, които имат високи оценки на матурите имат добър резултат и на кандидатстудентските изпити. Освен това допълни, че матурата е национален изпит и е съвсем достатъчен за да се направи подбора на студентите.

"Най-важното за кандидатстването в "Право" е да има единен вход и след това, като завършат юридическите факултети единен изход. Ако всички юридически факултети решим да имаме единен изпит на входа аз нямам нищо против. Но да има изпит само в Софийския университет, докато във всички други юридически факултети да има някакви тестове, на които някой пита кога е създадена Българската държава, дали 7-ми или 17-ти век и въз основа на това да се оценяват, това няма никакъв смисъл", сподели проф. Вълчев.

По темата се включи и доц. д-р Захари Торманов, който каза, че този прием не е проблемен, тъй като добрите факултети дори с държавен зрелостен изпит добрите факултети подбират тези, които са показали най-добри резултати.

"Подготвя се нова наредба в юридическото образование, при която това е един от дискусионните въпроси, а именно дали приемът да бъде само с държавен зрелостен изпит, или да има изпит. Аз самият застъпвам становището, че трябва да има изпит, тъй като юридическото образование е тежко и продължително", каза доц. д-р Торманов.

Той заяви, че в други държави кандидатстването е по различен начин и посочи за пример САЩ, където за да се кандидатства право, кандидат студентът трябва да има завършена бакалавърска или магистърска степен от друга специалност и допълни:

"Не е решаващ приемът. Ние, като общество имаме интерес да завършват качествени и добре подготвени юристи, тъй като правото засяга всички сфери на обществено-икономическия живот и интересът е общ, и на нас, като факултети, и на обществото, като цяло".

Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13

Забрана за свободно къмпингуване или ограничаване на личната свобода

Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..

публикувано на 09.05.25 в 18:25

Децата трябва да развиват критично мислене

Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..

публикувано на 09.05.25 в 18:23

Шестото издание на Sofia Summer Fest отново ще радва малки и големи

Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон.  То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..

публикувано на 09.05.25 в 17:33
Снимката е илюстративна

Бюрото на ЕП в София отбелязва Деня на Европа със светлинен спектакъл и концерт

На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..

публикувано на 09.05.25 в 17:05
Илина Пенева

Шест европейски града се обединяват в проекта "Метаморфози на работното облекло"

 Илина Пенева и Мартина Новакова разказаха пред Радио София подробности да проекта “Метаморфози на работното облекло“, в който участва и Център "Кристо и Жан-Клод“ от Габрово. Европейският проект се осъществява в шест европейски града с голямо индустриално наследство. Градовете са Кемниц, които са европейска столица на културата за 2025..

публикувано на 09.05.25 в 16:51

Д-р Катя Христова: 75 години Европа е символ на свобода, демокрация и хуманизъм

75 години след подписването на Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, Европа продължава да изглежда като основния остров на свободата, на демокрацията и хуманизма, коментира пред Радио София д-р Катя Христова-Вълчева. Тя e “Жан Моне” лектор и главен асистент по Европейска политика в НБУ. "Европа е естественият..

публикувано на 09.05.25 в 16:16