Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога е роден Васил Левски – 1837 г. или 1840 г.?

Снимка на Васил Левски, по която е издирван
Снимка: НМ „Васил Левски“, Карлово

На 18 юли отбелязахме годишнина от рождението на Васил Левски. Учили сме, че той е роден през 1837 г., но сега историци обявяват годината за грешна.

Васил Левски е роден през 1840 г.“, каза в ефира на Радио София проф. Пламен Павлов, историк и председател на фондация "Васил Левски".

„На 18 юли беше отбелязана 185-годишнината в национален план, за съжаление неточно, погрешно, а всъщност беше 182-годишнина от рождението на Левски. Ако започнем с погрешното изчисляване на дата на гибелта на Левски - 19 февруари, вместо 18 февруари, там става дума за грешка на изследователите, на пресата, на медиите, на институциите, грешка, която е направена през 50-те години на 20 век, когато някой неправилно към дата 2 февруари, прибавя 13, а не 12 дни, както се прави по нов стил. При рождението на Левски става дума за нещо съвършено различно“, каза проф. Пламен Павлов.

По думите му, до преди 2 години историците и изследователите на Васил Левски не са разполагали с точни документи кога е роден той.


„За хората през 19 век много по-важен е бил именият ден, а не рожденият ден. Но например, Панайот Хитов, на когото Левски е знаменосец през 1867 г. и който го познава изключително добре, казва че неговият знаменосец е на 28 години. В края на 19 век родствениците на Левски правят един семеен съвет и решават, че той е роден през 1837 г., на базата на спомените на неговата по-голяма сестра Яна, на неговия зет Андрей. Тази дата е възприета от Стоян Заимов и така се налага датата 6 юли 1837 г., по стар стил“, добави професорът.

Той добави, че преди около 15 години, двама изследователи на Левски са се усъмнили в годината му на раждане. Те стигат до твърдението, че Левски е роден през 1846 г., което също не е вярно.

„Сега вече имаме неопровержимо доказателство и това е откритието на колегата Григор Бойков, заедно с проф. Пламен Митев, които през 2021 г. публикуваха в сп. „История“ документи, от който се вижда, че през 1837 г. Иван Кунчев няма син. В регистъра от 1844 г. се вижда че Кина Кунчева и Иван Кунчев имат син, на име Васил, който е на 4 години. Това са данъчни регистри и в тях се описва мъжкото население“, каза проф. Пламен Павлов.

По думите му, това доказва, че Васил Левски е роден през 1840 г.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Момчил Панайотов: И най-малката лавина може да доведе до лоши последствия

Дори и най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия. Има ли сняг, хората вече трябва да внимават за лавини, предупреди в ефира на БНР-Радио София Момчил Панайотов , председател на Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). "Не е лесно да се дадат правила за поведение. Когато правим курсове или..

публикувано на 20.11.24 в 16:08

Христо Панчугов: Нямаме дори процедура за изход от сегашния политически блокаж

И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..

публикувано на 20.11.24 в 15:25

Българи печелят второ място на престижен светлинен конкурс в Токио

Българският екип , който представи своя авторски 3D мапинг на международния конкурс за светлинни инсталации в Япония, бе отличен с второ място. В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави , от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата..

публикувано на 20.11.24 в 14:39
Дъбът от с. Насалевци, община Трън, победител през 2016 г

В ход са номинациите за най-забележително дърво с история в конкурса "Дърво с корен"

В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим. С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни..

публикувано на 20.11.24 в 13:41

Пазителите на градския дух в изложбата "Занаятчиите на София"

От 21 ноември до 5 декември 2024 г. в емблематичните за София Централни хали, се открива петата от поредицата изложби "Невидима София". Последната изложба от цикъла е посветена на "Занаятчиите на София". Организатор е медията за изкуство и култура "Програмата", които целят да покажат хората, които пазят духа на града, вдъхвайки живот на традициите...

публикувано на 20.11.24 в 12:03
Павел Вежинов

В Столичната библиотека отбелязваме 110 г. от рождението на Павел Вежинов

На 9 ноември се навършиха 110 години от рождението на българския белетрист,  публицист, журналист и сценарист Павел Вежинов, създал едни от най-ярките модерни творби в българската литература от втората половина на миналия век, актуални и днес, когато са изминали малко над 40 години от смъртта му. Той е един от най-продуктивните превеждани,..

публикувано на 20.11.24 в 11:30