- "Създай жерав" в подкрепа на хората с множествена склероза с фондация "МС – Мога Сам";
- "Разкриваме, спасяваме, защитаваме - отговорна грижа за животните" с "Четири лапи";
- Превенция на употребата на наркотичните вещества със симулации и арт работилници от Превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите към Столична община (ПИЦ по ПН – София) ;
- Консултации за психичното здраве и информация къде да потърсим подкрепа в случай на домашно насилие - фондация "Анимус".
"Малко. Бързо. Болно" е кампания на фондация "Четири лапи" свързана с незаконната търговия с кученца, която цели да осведоми хората за рисковете, която тази незаконна търговия крие. Подробности за нея разказа Марина Атанасова, координатор Програми от фондация "Четири лапи".
Тя призова всички хора да осиновяват кучета, а да не купуват и сподели, че кампанията също така цели да предпази хората, които биха си купили кученце от рисковете то да се окаже болно. По думите й, въпреки, че законовите изисквания в България за продажба на кучета са ясни, те масово се пренебрегват.
"Ние сме изключително щастливи да вземем участие в този младежки фестивал и заедно с останалите важни каузи да представим и темата за хуманното отношение и отговорната грижа за животните", заяви Атанасова и допълни, че ще има интересна викторина с въпроси, която ще провери знанията на младежите за домашните любимци, а правилно отговорилите ще получат награди". Тя отбеляза, че представители на фондацията ще присъстват на фестивала днес, 12 август от 15 до 19 ч. и в събота, 13 август от 11 до 17 ч.
По темата за фестивала се включи и Биляна Савова от фондация "МС - Мога сам", която фондация оказва подкрепа на хората с множествена склероза. Тя разказа повече подробности защо на фестивала ще бъдат сгъвани хартиени жерави. Савова посочи, че промяна е нужна е важно да се работи с младежи.
"Моделът, в който живеем не работи, той е грешен. Тези, с които аз работя са на възраст между 10 и 20 години. Много добре и бързо попиват нещата, които им казвам и им давам като примери, и започват много мъдро да крачат в живота си. Малко възрасти вярват, че млади хора на тази възраст биха могли да бъдат мъдри и да действат мъдро. Всъщност те са по-мъдри от нас. Те са мои много големи учители и вярвам, че взаимно си помагаме", сподели Савова.
По думите й, в инициативата с хартиените жерави са се включили много хора и във фондацията получават много жерави от детски градини и училища.
"Сгъването на хиляда жерава е много сериозна работа. И легендата, която идва от Япония разказва, че който сгъне хиляда жерава ще стигне до мечтата си и желанието на сърцето си. Опитът ми показва, че много малко хора знаят какво искат сърцата им и аз ги успокоявам, че въпреки, че не знаят, когато започнат да сгъват жерави, ден след ден, жеравче след жеравче ще кристализира тази идея, ще се оформи тази мечта и тази цел. И когато вече си сгънал хилядния жерав, със сигурност ще знаеш какво правиш оттук-нататък", поясни Савова.
Тя допълни, че когато хората изпратят своето ято жерави на фондация "МС - Мога сам" се намират дарители, които ги откупуват и по този начин се захранва специален фонд "Андрей", който помага на хората да вървят към смислените неща и своето благополучие.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..