Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учебната година започна

Снимка: Ани Петрова

Днес е 15 септември - първият учебен ден. Той е един от най-важните дни за всеки един от нас, защото сме ученици, родители или ментори в различни етапи от живота си. 122 ОУ "Николай Лилиев" в София е иновативно училище с роботика и приложно програмиране. Повече подробности за празника пред Радио София разказа директорът на училището Ивета Германова.

"В първи клас ще посрещнем три класа, или 84 ученика. Училището е предпочитано, районът е гъсто населен и имаме възможност да приемем децата само от първа група, но се надяваме в някакъв момент и да се разширим. Оставаме на една смяна, защото качеството е най-важното нещо, което трябва да предложим на децата", сподели Германова.

Тя добави, че относно пандемията за първи път от две години училищният двор ще бъде пълен и всички класове от 1 до 7 клас ще бъдат заедно. От ръководството имат готовност в случай на влошаване на епидемичната обстановка да се действа спрямо разпоредбите.

"Бих казала, че за първи път съм видяла миналата година след прекъсването на едно от онлайн обученията дечица, които подскачайки на един крак си пееха "ура училище, ура училище". Тъй като 122 ОУ е профилирано с усвояване на знания по роботика и приложно програмиране, Германова подчерта, че на възпитаниците им се показва, че компютрите не служат само за игри. Самият учебен процес е игровизиран.

Тази година фокусът е върху децата от Украйна, които трябва да бъдат интегрирани. По информация на МОН, от 20 хил. украинчета едва 800 са изявили желание да посещават българско училище. Едно от тези 800 деца е било насочено от МОН към 122 ОУ, организирани са допълнителни часове, а учителката работи на доброволни начала.

"Родителите бяха изключително отзивчиви, предложихме помощ, ако имат нужда, отказаха ни, но бяха изключително стриктни, водеха си детето на училище, водеха го на допълнителните часове и сега го очакваме на 15 септември", сподели Германова.

Колкото до т. нар. "меки умения" за приемственост, тя отбеляза, че те са изградени у децата, тъй като от 640 възпитаници 20 от тях са със специални образователни потребности.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.01.25: "Футболът не е спорт, а е като фитнес, който носи добри пари"

Тази вечер разсъжденията на седмичните коментатори във "Форум" се разпростряха върху следните сектори и теми: Българската армия . Възнагражденията се вдигат с 30%. Най-ниската заплата в сектора става 2300 лева, а най-високата - до 6700. Каква беше казармата едно време и на какво учеше? Ще привлекат ли кадри новите заплати и това, че..

публикувано на 23.01.25 в 19:15
Пожарът с десетки жертви в ски курорта Карталкая, Турция, бе повод за засилване на планираните проверки

Пожарните инспектори планират още 200-300 проверки до края на зимния туристически сезон

Започнаха засилени проверки за спазване правилата на пожарна безопасност на хотели, къщи за гости и други туристически обекти на територията на цялата страна. С това са ангажирани екипи служители от Министерството на туризма от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) в МВР. Целта е, ако се налага, да се..

публикувано на 23.01.25 в 18:35

Стабилност, приемственост и оптимизъм очакват австрийските инвеститори у нас

Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България .  Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така: Много стабилност и приемственост,..

публикувано на 23.01.25 в 18:10

Собствениците у нас застраховат по-малко от 10 на сто от имотите си

Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..

публикувано на 23.01.25 в 16:19

В БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024" с картини на ученици

Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..

публикувано на 23.01.25 в 16:02

Концерт "Деца свирят на деца" ще се състои в СГХГ

“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..

публикувано на 23.01.25 в 15:47

Жители на с. Богданлия не дават пасища за сметка на разширяване на селището

Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..

публикувано на 23.01.25 в 15:11