Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пречи ли община Карлово за справянето с пораженията от наводнението?

Снимка: БГНЕС

Никола Рахнев, основател на Гората.бг, изрази мнение в своя публикация във Фейсбук, че „Община Карлово манипулира и пречи“, за справянето с пораженията от наводнението. Той изразява съмнение, че има 117 единици тежка, средна и малогабаритна строителна техника, военнослужещи и доброволци от общинската администрация в наводнените села в Карлово, както твърдят от общината.

Според него, това че община Карлово изнася информация за толкова мащабна техника на терен демотивира доброволците да отидат на място и да помагат.

„На практика, ние всеки ден сме на терен. Организирахме хиляди доброволци последните 10 дни. Говорим със стотици местни хора, информацията е проверена. Хората усетиха, че държавата отсъства и задават логични въпроси – къде е държавата, как така няма кой да управлява процесите, как никой не е минал да види пострадалите къщи дали не са опасни. На 13 септември, кметът на община Карлово минава през всички села и започва да издава устни заповеди на местните кметове. Трябвало да се тушира напрежението, че хората много говорели“, разказа в предаването „Радиокафе“ Никола Рахнев.

По думите му, община Карлово излиза с информация, че има 117 машини на терен, но в действителност това не е така.

„Влизайки в дълбочина се оказва, че когато община Карлово говорят за тежка механизация, имали предвид и обикновени резачки за дърва. Това влиза в тези 117 машини. Ние сме наели 3 машини, предстои да осигурим още 3 – говорим за багери, фадроми, които разчистват дворовете и улиците. В крайна сметка, хора които смятаха да дарят техника, казват – ами, то очевидно няма нужда, щом има 117, защо да пращаме повече? В същото време община Карлово пише, че събота и неделя ще дойдат 1500 доброволци - 400 военни и 600 държавни служители. 400 + 600 не прави 1500, каквото е заглавието“, добави Никола Рахнев.

Той уточни, че на база на тази информация, кметовете на с. Каравелово и с. Слатина са заявили, че за уикенда не приемат повече доброволци. На терен обаче хората заявяват, че имат нужда от такива.

„Освен това имало 15 координатори на терен от общината, хората обаче казват, че такива не са виждали. Това са просто едни цифри „хвърлени във въздуха“. Хората изразяват съмнение и за даренията, които пристигат. Те казват – как е възможно кметът на община Карлово, който е с условна присъда, която не е влязла в сила и е на предпоследна инстанция от 2019 г. Тя е за присвояване в особено големи размери и хората питат как този човек в момента получава даренията, защо е кмет и как разпределя средствата“, каза Рахнев.

Той призова хората, въпреки всичко да отидат на терен и да помогнат с доброволчески труд.

„Да не се отказват. Хората там имат нужда от помощ, въпреки ПР позициите и театралността на общината, а и изобщо на държавата. Никой не може да спре човек, който иска да помогне на друг човек“, добави Никола Рахнев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48