След 20 години говорене, у нас не трябва да си задаваме въпроса дали България трябва да влезе в еврозоната, а да попитаме защо досега това не е станало. При първия ни опит 2007-2008 г. не ни искаха, но защо нито едно от правителствата след това не положи усилия, за да бъдем в еврозоната.
Това коментира в интервю за Радио София финансовият експерт Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите.
По думите му, именно изминалите 15 години говорене и нищо неправене е сред причините много хора да се съмняват, че тази стъпка е добра за нас.
За някои цели се искат "жертви", повече труд.
"У нас няма правителство, което е искало да ускори нещата с реформи, и след това да е било избрано. Наказваме хората, които полагат усилия да постигнат това, което декларираме, че искаме. Като не правиш реформи, няма как да бягаш по-бързо от останалите", каза още Дацов.
Той подчерта, че еврозоната е преди всичко стратегия за подобряване живота на държавата. Тя е ускорител. Помага, но не автоматично.
Финансистът сравни казусът с преминаването на ученик от клас в клас - може и да му стане по-трудно, дори в някаква степен животът да му се влоши, но възможно ли е ли без образование да напредне?
Въпросът отдавна не е икономически. С фиксирания курс у нас от над 20 години ние де факто сме въвели еврото, с някои изключения, допълни Любомир Дацов. Почти нищо няма да се промени съществено.
Но хоризонтът ще стане друг. Доверието, сигурността на държавата.
За следващата година Дацов прогнозира икономически растеж на България "от 0 до 1 процент, по-скоро към 1".
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..