Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инвестициите в имоти остават стабилни

Панелните жилища продължават да държат високи цени

Снимка: Яна Боянова

Какво се случва на имотния пазар в страната? Накъде се движат цените, какво трябва да знаем преди покупка с ипотечен кредит, какво влияе в момента на пазара на недвижимости? Подробности по темата пред Радио София разказа инж. Ирена Перфанова от Национално сдружение "Недвожими имоти".

По думите й въпреки всички обстоятелства, които влияят на нашата и световната икономика пазарът на недвижими имоти продължава да бъде интересен и хората предпочитат да инвестират в покупки. Банките продължават да предлагат доста добри лихвени нива а интересът към новото строителство е сериозен.

Относно това, че жизненият цикъл на панелните жилища, които са строени през 70-те години на миналия век е към своя край, а цените им също се повишават, инж. Перфанова каза:

"Това е един факт на пазара от много години. Цените на старото строителство, на панелните сгради и на новото строителство са много близки. Все още пазарът не е направил разлика между едната категория сгради и другата категория по няколко причини. Панелните сгради са с по-тънки външни и вътрешни стени и площите на помещенията отвътре са малко по-просторни. Освен това те са ситуирани в райони, в които преобладава панелното строителство и когато някой иска да си закупи недвижим имот в този район няма кой знае колко голям избор между ново и старо строителство".

Тя отбеляза, че заради поскъпването на строителните материали цените както на санирането, така и на вътрешните довършителни дейности се повишават. След 1989 г. в площообразуването се включват и балконите, а след отварянето на по-свободния частен пазар и по-масовата поява на частните инвеститори в ценообразуването на крайния продукт се включва и процентът от общите части на сградата, които се полагат към жилището.

В момента най-атрактивни са южните и източните райони на София, тъй като там има концентрирано доста ново строителство, а всички райони, които се намират по линията на метрото също представляват интерес за купувачите. Инж. Перфанова посочи, че след пандемията и дистанционната работа изискванията на хората са се променили, защото всеки човек има нуждата от собствено изолирано пространство.

"Понятието "самостоятелна кухня" изчезна много отдавна, донякъде от западната мода, а от друга страна самият размер на кухните чисто битово започна да става все по-малък и по-малък. Нашите нужди, като хора да ползваме кухня стават по-различни във времето", сподели тя. Освен това каза, че относно разплащането с криптовалути у нас законодателството не е адаптирано към подобен род сделки.

"Влизаме във времена на устойчиво развитие. Всички цели са насочени именно към това устойчиво развитие. То ще ни дава повече екстри и ще струва повече пари. Като цяло стандартът ни на живот ще поскъпва и независимо от икономическите фактори, независимо от лихвените проценти именно тези политики за устойчивост и нашите действия в посока на устойчивост ще са тези, които ще определят много повече какво ще се случва с пазара на недвижими имоти", сподели инж. Перфанова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15