Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инвестициите в имоти остават стабилни

Панелните жилища продължават да държат високи цени

Снимка: Яна Боянова

Какво се случва на имотния пазар в страната? Накъде се движат цените, какво трябва да знаем преди покупка с ипотечен кредит, какво влияе в момента на пазара на недвижимости? Подробности по темата пред Радио София разказа инж. Ирена Перфанова от Национално сдружение "Недвожими имоти".

По думите й въпреки всички обстоятелства, които влияят на нашата и световната икономика пазарът на недвижими имоти продължава да бъде интересен и хората предпочитат да инвестират в покупки. Банките продължават да предлагат доста добри лихвени нива а интересът към новото строителство е сериозен.

Относно това, че жизненият цикъл на панелните жилища, които са строени през 70-те години на миналия век е към своя край, а цените им също се повишават, инж. Перфанова каза:

"Това е един факт на пазара от много години. Цените на старото строителство, на панелните сгради и на новото строителство са много близки. Все още пазарът не е направил разлика между едната категория сгради и другата категория по няколко причини. Панелните сгради са с по-тънки външни и вътрешни стени и площите на помещенията отвътре са малко по-просторни. Освен това те са ситуирани в райони, в които преобладава панелното строителство и когато някой иска да си закупи недвижим имот в този район няма кой знае колко голям избор между ново и старо строителство".

Тя отбеляза, че заради поскъпването на строителните материали цените както на санирането, така и на вътрешните довършителни дейности се повишават. След 1989 г. в площообразуването се включват и балконите, а след отварянето на по-свободния частен пазар и по-масовата поява на частните инвеститори в ценообразуването на крайния продукт се включва и процентът от общите части на сградата, които се полагат към жилището.

В момента най-атрактивни са южните и източните райони на София, тъй като там има концентрирано доста ново строителство, а всички райони, които се намират по линията на метрото също представляват интерес за купувачите. Инж. Перфанова посочи, че след пандемията и дистанционната работа изискванията на хората са се променили, защото всеки човек има нуждата от собствено изолирано пространство.

"Понятието "самостоятелна кухня" изчезна много отдавна, донякъде от западната мода, а от друга страна самият размер на кухните чисто битово започна да става все по-малък и по-малък. Нашите нужди, като хора да ползваме кухня стават по-различни във времето", сподели тя. Освен това каза, че относно разплащането с криптовалути у нас законодателството не е адаптирано към подобен род сделки.

"Влизаме във времена на устойчиво развитие. Всички цели са насочени именно към това устойчиво развитие. То ще ни дава повече екстри и ще струва повече пари. Като цяло стандартът ни на живот ще поскъпва и независимо от икономическите фактори, независимо от лихвените проценти именно тези политики за устойчивост и нашите действия в посока на устойчивост ще са тези, които ще определят много повече какво ще се случва с пазара на недвижими имоти", сподели инж. Перфанова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пазителите на градския дух в изложбата "Занаятчиите на София"

От 21 ноември до 5 декември 2024 г. в емблематичните за София Централни хали, се открива петата от поредицата изложби "Невидима София". Последната изложба от цикъла е посветена на "Занаятчиите на София". Организатор е медията за изкуство и култура "Програмата", които целят да покажат хората, които пазят духа на града, вдъхвайки живот на традициите...

публикувано на 20.11.24 в 12:03
Павел Вежинов

В Столичната библиотека отбелязваме 110 г. от рождението на Павел Вежинов

На 9 ноември се навършиха 110 години от рождението на българския белетрист,  публицист, журналист и сценарист Павел Вежинов, създал едни от най-ярките модерни творби в българската литература от втората половина на миналия век, актуални и днес, когато са изминали малко над 40 години от смъртта му. Той е един от най-продуктивните превеждани,..

публикувано на 20.11.24 в 11:30

Нивата на мръсен въздух през зимните месеци в София отчитат спад, но недостатъчно

Фини прахови частици, азотен диоксид и застой на въздушните маси в софийската котловина – проблем познат още под името "смог". С настъпването на зимните месеци милиони граждани у нас се сблъскват със задушаващата атмосфера на големия град, която в някои случаи се оказва не просто опасна за здравето, но и смъртоносна. В мисията за контрол на..

публикувано на 20.11.24 в 10:56

По време на празничното пазаруване се засилват кибератаките

По време на празничното пазаруване, особено около Black Friday и Cyber Monday, киберпрестъпниците засилват своите усилия да измамят онлайн потребителите. Основните заплахи включват фалшиви онлайн магазини, фишинг атаки, измамни реклами и кражба на лични данни. Ако сме достатъчно информирани по-трудно бихме могли да бъдем измамени, коментира..

публикувано на 20.11.24 в 09:56

Поривист вятър вдига температурите, в София - до около 15°

Днес ще бъде ветровито. Ще духа умерен, в Източна България и северно от планините - силен и поривист вятър от юг-югозапад, съобщиха от НИМХ. Ще преобладава слънчево време, но привечер над Северозападна България облачността ще се увеличава и вплътнява. Дневните температурите ще се повишат, ще са предимно между 12° и 17°, а в районите, където вятърът ще се..

публикувано на 20.11.24 в 07:35
Дори и рушащ се, този паметник е сниман и от чужденци

"Форум", 19.11.24: Шокът – дори културен, може да ни накара да се променим

Във втория ден от настоящата седмица коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, провокирани от водещия Константин Лавсов, обсъждаха теми, свързани с: Българското образование : STEM кабинетите – музеи или действащи хъбове в иновативните училища;  Образователни модели за пример; Мотивация, подходи, надежди..

публикувано на 19.11.24 в 18:45

Малки и големи ученици разсъждават за бъдещето на храната и за храната на бъдещето

Храната – бъдещето, отглеждането, производството, иновациите и устойчивостта ѝ, дистрибуцията, както и хранителната култура , е във фокуса на традиционната Световната седмица на предприемачеството (от 18 до 24 ноември), която и тази година се провежда у нас със събития, организирани от Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria)...

публикувано на 19.11.24 в 17:05