Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдбата на минералните бани беше обсъдена на кръгла маса

Минерален извор в с. Царевци
Снимка: Димитрина Дончева

България е на второ място в Европа след Исландия по наличието на минерални извори. В Народното събрание беше организирана Кръгла маса на тема минерални води, на която присъстваха голяма част от специалистите, които имат отношение по въпроса. Търсен беше отговор как старите бани в България да бъдат възстановени и как да бъдат управлявани. Любо Георгиев от Екипа на София и арх. Надежда Сучева от Българската асоциация за термално наследство разказаха подробности по темата в ефира на Радио София.

Арх. Сучева отбеляза, че до момента това е бил най-успешният форум, на който са присъствали над 100 души и каза че изводите са няколко: проблемите да бъдат поставени на масата и по тях да се работи, да се реши казуса с оплетените институции, които много тромаво взаимодействат помежду си, както и, че трябва общественият интерес и достъп до тези ресурси да не бъде пренебрегнат за сметка на частни интереси.


Георгиев допълни, че има нужда от свързващо институциите звено, което да улеснява взаимодействието между тях, но не бива то да се прави по класическия бюрократичен начин. Освен полезното действие на минералните води, често сградите са културно наследство, което в последните 30 години се руши.

"В този случай е по-сложно, не е да отидеш да построиш един хотел и да приватизираш някоя къпалня в някой парк по неясен начин. По-тежка е работата и изисква повече координация, но смятам, че сме готови за такова нещо като общество, защото има индикацията от хора, които се интересуват от темата", посочи Георгиев.

Арх. Сучева подчерта, че по времето на социализма сме имали успешно работещи бани, изградена система, дори и "курортно дело", което е публикувало постиженията на нашите курорти по онова време. Тя каза още, че не трябва винаги да търсим икономическите показатели в системата, защото управлението на тези бани е доста труден процес, но те ще донесат косвени ползи както за туризма, така и за малките населени места.

"България има страшно голям ресурс, който се излива в канала. Само с Централна минерална баня от дебита, който е готов в момента и извира на 12 литра в секунда, едва 4 се оползотворяват. Като оползотворяват значи, че отиват в чешмите и дори от тези 4 голяма част се изливат течейки от чешмата. Останалите 8 литра в секунда отиват директно в канала. Това е несериозно и показва какъв ресурс губим", каза Георгиев.

От около 150 държавни обекта с минерална вода само 47 работят, като едва около 10 са ремонтирани. Голяма част от тях са или рушащи се, или тотално занемарени, каза арх. Сучева и добави, че не трябва да преправяме тяхната автентичност, а те трябва да бъдат възстановени в оригиналния си вид.

2019 г.

"Обновяването на баните не е въпрос само на обновяване на сградите, то е въпрос и на бизнес модел. Този бизнес модел трябва да бъде измислен още преди да започнеш ремонта. Това не е нещо невероятно, така работи светът", подчерта Георгиев.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45