Българската баница беше класирана в топ 10 на най-вкусните ястия със сирене в света. Тя заема пета позиция в класацията на Taste Atlas.
В топ 50 на най-вкусните ястия със сирене в света попадат още два български традиционни специалитета - овчарска (41 позиция) шопска салата (14 позиция).
В различните краища на България баницата със сирене се прави по различен начин и може да има различен вкус, обясни пред Радио София проф. д-р Ана Кочева, ръководител на секция „Диалектология“ в Института за български език при БАН. В това тя се е убедила с колегите си, докато са пътували във връзка с работата над интерактивна кулинарна карта на българската езикова територия.
„Обиколихме Мизия, Тракия, Македония, българските исторически диаспори по света. Установихме, че баницата е най-традиционното българско ястие. Тя е свързана както с празничната трапеза, така и с ежедневието“, разказа проф. Кочева.
По думите ѝ, някои от лексемите, с които се обозначава баницата, имат славянски произход, което е доказателство колко отдавна се приготвя по нашите земи. Други названия са млин, клин, зелник („но не е непременно със зеле, а с всевъзможни зелении от градината – лапад, спанак, дори билки“) и други.
Най-старата позната форма е „гибаница“ във Видинския край. (Глаголът нагибам означава сгъвам, прегъвам.) Има названия и от турския език, например бюрек, сладката татлия и т.н.
Познати са още млечна, дърпана, мързелива, ялова баница.
„Можем да говорим за кулинарни балканизми и по отношение на езика, и по отношение на храната“, акцентира проф. Кочева.
Това може да се установи и на кулинарната карта на БАН.
Върху баницата може да се екстраполират и много от ритуалите, от вярванията и отношението към хляба – от замесването до консумирането при различни поводи, допълни още специалистката от БАН. Тя съобщи, че скоро предстои да излезе книгата "Езикът на българската кухня", а до 2 години по-късно - обемист "Български диалектен кулинарен речник".
Чуйте целия разговор на Данаил Конов.
Семейството на младия писател Иво Христов, познат с творческия си талант и борбен дух, отправя отчаян призив към всички с големи сърца да подкрепят борбата му за живот. От години той се бори с рядкото и тежко заболяване – неврофиброматоза тип 2 и се нуждае от средства за скъпоструващо лечение. “Всички, които обичат моите любовни истории могат да си..
На 15 май ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на сцената на Театър "Азарян" със спектакъла "Метаморфози" по Овидий. Режисьор е Стайко Мурджев, удостоен с "Икар" през 2024 г. в категория за "Майсторско техническо осъществяване" и с номинация за "Икар" в категория "Сценография". "Метаморфози“ е спектакъл – компилация от антични митове, който..
Първото по рода си събитие, което съчетава театрално, цирково и улично изкуство ще се проведе тази събота (10.05.25) в градинката пред църквата "Свети Седмочисленици". Организатори са Пътуващ театър "Скрин", Сдружение "Седемте изкуства" и Театрално-танцова студия "Чекмедже". Входът е свободен, а публиката ще може да вземе участие в различни..
Пет години след събарянето на ИПК "Родина" на софийския бул. "Цариградско шосе" 113А, п редвиденият комплекс вече има разрешение за строеж. То е за част от терена е в сила от 9 април. Предвижда се там да бъдат изградени "многофамилни жилищни сгради с детска градина, детски парти център, спортен център, магазини за хранителни и нехранителни..
На 9 май столичният район „Люлин“ отбелязва своя празник. Тогава ще бъде открита и първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на най-многолюдния район в София. Експозицията представя промяната на "Люлин“ през годините, административното му устройство, големите спортни, образователни и културни постижения, както и важни..
Столичната община продължава провеждането на МаГаТа Фест с трето издание в столичния квартал "Слатина" тази събота, 10 май . Събитието дава възможност на софиянци да предадат на едно място отпадъци от мазета, гаражи и тавани, като по този начин спомага за подобряване на разделното събиране на всички видове отпадъци и следващото им рециклиране ...