Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В снимки и текст

Флора и фауна на Витоша показват в изложба на Ларгото

Снимка: ПП „Витоша”

Природен парк „Витоша“ е най-посещаваната защитена територия в България, на територията на която има гъста мрежа от пътища, хижи, почивни домове, лифтове и ски писти. Въпреки силния антропогенен натиск, на Витоша се е запазило огромно биологично разнообразие.

Доказателствата можем да видим до 28 април във временната експозиция, организирана от Регионален исторически музей - София в сътрудничество със служители на парка.

Изложбата е подредена в Античния културно-комуникационен комплекс "Сердика" (зала 2), зона "Ларго", под пл. "Независимост".

17 табла с фотографии и кратки текстове разкриват любопитни факти за растения и животни, които можем да видим в планината, както и как бихме могли да бъдем съпричастни с тяхното опазване.

Всъщност, изложбата е първото от поредица събития, планирани по случай 90-годишнината от откриването на Природен парк „Витоша” – първият в България и на Балканския полуостров.

Фотографиите са на Нели Дончева, Иван Костадинов, Атанас Грозданов, Асен Игнатов, Владимир Тодоров, Десислава Гюрова И Георги Кунев, а текстовете са написани от експертите в ПП „Витоша“ Десислава Гюрова и Никола Дойкин.

„Впечатляващо и ценно е, че ние имаме такъв парк на изключително близко разстояние от София. Действително, още около 1900 година, когато е създаден герба на София от Харалампи Тачев, той преценява, че Витоша е един от символите на града. Решихме, че е важно да отбележим и годишнината от създаването на парка и от решението той да бъде защитена територия“, отбеляза пред Радио София Христина Грозданова от РИМ-София.

От 6 април ще бъде добавена и експозицията "Чудесата на природата - от семе до гора" с илюстрации, посветени на биоразнообразието на Витоша. Изложбата се реализира в партньорство с WWF България и Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори.

Чуйте повече за Витоша и изложбата в разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В духа на 1 май - музиканти от ОКИ "Надежда" чистят и боядисват

Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..

публикувано на 01.05.25 в 14:17

Временно променят движението в части на ул. "Опълченска"

Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..

публикувано на 01.05.25 в 14:15

За 99-и път се отбелязва възстановката на Априлското въстание в Копривщица

Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..

публикувано на 01.05.25 в 13:32
Пощенски марки, посветени на живота и делото на Чарлз Дарвин, по повод 200-годишнината от рождението му (Лондон, Великобритания, 2009 г.)

Най-голямата вреда на филателията са нанесли самите филателисти

1 май е известен като Ден на труда, но и като Ден на българската пощенска марка - На 1 май 1879 година са пуснати в обращение първите пет български пощенски марки - "сантимите", както са известни тогава. Били са поръчани от руския княз Владимир Александрович Черкаски, който е управлявал гражданските дела в България при Главнокомандващия..

публикувано на 01.05.25 в 13:09
Американската хореографка Бека Хобат в момент от репетиците по спектакъла

Спектакълът “Apparatus” с премиера на 2 май в “Алма Алтер”

След месец интензивна лабораторна работа екипът на Театър-студио 4хС кани публиката на премиерата на “Apparatus” – новият спектакъл на американската хореографка и режисьорка Бека Хобак. “Основните ми впечатления от града са всъщност от театъра и как нещата се случват там и че има едновременно промяна и заедно с това е един порив за продължаване..

публикувано на 01.05.25 в 12:18

Книга по съдържание и форма като никоя друга - "Думи за езика" от Иля Златанов

"Думи за езика“ на Иля Златанов е книга, която по съдържание и форма е като никоя друга, издавана у нас досега. Изданието събира на едно място описанията, значенията, взаимовръзките на думи, говори, смислови и пунктуационни порядки. Редактор на книгата е Лора Бранева. Пред Радио София тя сподели, че попадайки на "Думи за езика“, първото,..

публикувано на 01.05.25 в 11:54