На фона на много безгрешни хора и институции (поне такива са им претенциите), организаторите на Фестивала за илюстрация и графика подхождат с доста (само)ирония и формулират темата на третото си издание така: „Трябва да има някаква грешка“.
Но дали е предположение/съмнение, присъщо на творческите натури или императивно изискване към участниците?
„Това е и подкана да приемем грешките като нещо необходимо и ползотворно“, обясняват организаторите.
10-дневната разнообразна програма тече до 2 април и до момента надминава всички очаквания. Това издание се очертава най-силно, потвърди пред Радио София Васил Владимиров (▼), един от кураторите на фестивала:
„Какви са отношенията между хората, как работим, как се организираме икономически, политически… Догмите, които съществуват, са толкова вродени в начина ни на мислене, че понякога е нужна грешка, за да видим нещо ново и да преосмислим света около нас.“
По думите на Владимиров фестивалът не е в познат, класически формат. Много от посетителите биха се изненадали или шокирали. Понякога илюстрацията или графиката служи за начална точка на дадена проява, но отсъстват във финалния продукт.
Събитията ще се провеждат между стените на 11 пространства, разпръснати из цяла София и ще включват както утвърдени, така и изгряващи артисти.
Програмата включва свободен обмен на идеи и умения, експерименти и дискусии, изложби, засягащи чувствителни теми и актуални проблеми, работилници, представящи нови начини на мислене и творене.
Сред близките акценти кураторът препоръча изложбата „Дешифрирано двусмислие“ (28.3.23, 19:30 ч.) на Rawlab - сестрите Рослана и Радина Йотови, които представят инсталация и изследват как изкуственият интелект се справя с метафори. Близо до тази арт провокация същата вечер може да се разгледа и групова изложба с участието на 24 български и чуждестранни артисти, предложили в отворена покана миниатюрни творби.
Още за програмата може да прочетете тук и да чуете в разговора на Лили Големинова.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..