"Във Фондация "Ново архитектурно наследство" сме се събрали експерти или съмишленици, които изучаваме, популяризираме и се опитваме да градим стратегии за развитие на архитектурата и потенциалното културно наследство от ново и най-ново време. Тоест, това, което е построено след Втората световна война до наши дни. Особеното е, че точно този период е произвел огромна част от застроената среда около нас. Голяма част от него е противоречив, друга част от него е ежедневно използван", сподели арх. Анета Василева. Тя добави, че това ще е и фокусът на лекцията.
По думите й последните години са великото време на градския активизъм:
"В Белград например имаше огромно гражданско движение от 2015 до 2018 г. срещу презастрояването на брега на река Сава в центъра на града".
Тя посочи, че градският активизъм през последните години е една от тенденциите, за които не трябва да си затваряме очите и да продължим да говорим.
Арх. Зекие Емин сподели, че примери на активизъм по време на кризисни ситуации се наблюдават в много държави.
"Вярно е, че в мирни времена или във времена, в които обществото живее все по-добре започваме да обръщаме все по-малко внимание не само на културните ценности, а и на всякакви проблеми, които се случват. Именно затова повдигаме тази тема и правим паралели, които са много интересни между различни държави, защото искаме да покажем, че нещата, които се случват тук, се случват и на други места и можем много лесно да се свържем като общество и с другите общества в търсенето ни на по-добри условия за живот, по-добра среда. Затова имаме такива инициативи, защото смятаме, че винаги трябва да говорим за тези проблеми, защото ние населяваме градовете, в които живеем и винаги трябва да се целим към по-добра градска среда и към опазване на историческото ни наследство", отбеляза тя.
Арх. Анета Василева посочи, че най-сигурният начин да се съхрани една ценност е, като се изгради обществено съзнание за нея и когато се знае, че наследството и миналото не пречат на бъдещето. Поканата за лекцията е към всички граждани.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..