Водната кула в кв. "Люлин" е една от най-старите сгради в района. Построена е в началото на 80-те години на миналия век. Mалко след това е възникнала идеята пространството около нея да бъде облагородено, да има парк, сладкарница, а на върха на кулата да има телескоп. Проектът обаче не се осъществява, а днес кулата е просто част от пейзажа в Люлин 5. Голяма част от жителите на микрорайона биха искали кулата да стане място за провеждане на културни събития, както тази в Лозенец, но за сега не е подета инициатива в тази посока. Подробности разказа Габриел Тачев от гражданската инициатива "Историческа работилница "Люлин". Той е един от инициаторите за разпространението на малко известни факти от района.
"Водната кула е използвана за напояване на земеделските площи, защото там са били земеделски земи. Тя съществува в кадастралните карти от 1971 година, като тя е запазена по времето на строежа на квартал "Люлин". След няколко години, през 1986 г. в списание "Архитект" е публикуван проект на арх. Тодор Булев, който иска да направи облагородяване на пространството около водната кула, да го свърже с Асамблея "Знаме на мира". Проектът е включвал да бъде изграден парк около самата кула, да има кафе-сладкарница, а на самата кула в най-горната й част дори се е предвиждало да има телескоп, от който да се наблюдава. Но проектът така и остава неосъществен", сподели Тачев.
Тя е една от двете кули, която се намира между жилищни сгради, наред с тази в кв. Лозенец.
Срещу Кооперативния пазар в Люлин, на мястото на Руския пазар е имало кино на открито. Проектът е бил за закрит киносалон, но средства така и не са отпуснати, като това е било компромисен вариант. Киното е просъществувало около 10 години, а малко са възрастните жители на квартала, които го помнят. Друг значим обект, който вече не съществува е галерията, която се е помещавала в бившата мебелна фабрика.
"Още от създаването на кв. "Люлин" проект за кино съществува, но с изграждането на инфраструктурата и жилищните блокове културните сгради в процеса на работа изостават. Това се случва не само в Люлин, но и в много части на София, защото до 1978 година почти няма нови изградени кина. През 1978 г. са отпуснати 10 петна за построяване на нови летни и закрити кина, като вече се разглежда и идеята за автокино. До Кооперативен пазар "Люлин" е отпуснато петно за създаване на закрит киносалон за 1500 души", каза Тачев.
По думите му спънките продължават и там е изградено лятно кино, което просъществува около 10 години - от първата половина на 80-те години до 1990 г. В Мебелната къща е имало изложбена зала, в която през 80-е години е имало много културни мероприятия като изложби на художници, фотографи и скулптури.
"Културните дейци са били от цяла София, като през 1986 г. са изложени дори платна на Рембранд. Също така през 87-а година се провежда първият Национален фотопленер в България по социална фотография и около 500 снимки са показани пак в изложбената зала към Мебелната къща", сподели Тачев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..