Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индия – традиции, нови технологии и добронамерени хора

Снимка: Радио София

На 15 август Индия празнува своята независимост. За важността на тази дата и за отношенията между Индия и България разговаряме с Н. Пр. Санджай Рана, посланик на Индия в нашата страна.

"Това е специален ден за нас, денят, в който сме получили своята независимост, след като в продължение на много векове сме били колония. Искаме да запазим този спомен и да го предадем на идните поколения с посланието, че мечтата, която сме имали за Индия, се е сбъднала. Преди две години празнувахме 75-тата годишнина от нашата независимост и премиер-министърът на Индия взе решение, че през следващите 25 години ще хвърлим всички сили, за да може Индия да се нареди до развитите страни в света. Когато получава независимостта си, Индия е била много бедна, много от хората – неграмотни и мнозина мислели, че този голям континент – защото територията не е никак малка държава, говорят се различни езици – и много хора са били убедени, че държавата ще се разпадне. Но през следващите вече 77 години Индия не само се разви в много отношения, но стана и по-свързана и обединена. Ние "дръпнахме" много в сектори като наука, технологии, в спорта, в отглеждането на различни култури, производство и експортирането на храни" – разказа той.

"Ние може да не сме сред най-богатите държави в света, но пък хората в Индия притежават това традиционно, или по-точно културологично усещане, че сме част от света и че този голям свят е едно семейство – даже в нашия език има специална дума, която означава точно това - "целият свят е семейство". Това дава на нас, индийците, едно спокойствие и умението да изпитваме радост от растежа и добруването на всеки".


Днес започват и Дните на индийската култура в България, като специално за тях от Индия пристигат две от най-известните и утвърдени изпълнителки на индийски класически танци - Лина Малакар Видж, една от примите на катхак, заедно с ръководената от нея танцова и видната представителка на стила одиси - Шармила Мукерджи. Организатори на Дните на индийската култура са Индийският съвет за културни връзки (IndianCouncilforCulturalRelations), посолството на Индия у нас, индологическа фондация "Изток-Запад", асоциация "Индия", с активното съдействие на общинските ръководства в градовете-домакини. Те ще бъдат тук в София на 15 август 2023 г., на 16 август са в Летния театър Велико Търново, на 17 август ще танцуват в Морската градина във Варна, на 18 – в Бургас, а на 19 август се завръщат в София и ще имат танцово представление в Борисовата градина.


А ето какво още разказа в "Радиокафе" Н. Пр. Санджай Ранна:

 "Нашите две държави може да не са в географско отношение, но се чувстваме много близки. Аз самият понякога съм се питал защо е така. Всъщност, вие не сте толкова далеч от нас, защото сте в югоизточния ъгъл на Европа, така че сред европейските държави сте най-близко до Индия. Същевременно, точно както споменахте, ние сме древни цивилизации, съществуващи от няколко хилядолетия. И съм убеден, че връзки между нас също има много, много отдавна, дори и в онези времена, от които няма останали свидетелства, и тогава хората са пътували между нашите две страни. Така че имаме дълбоки културни цивилизационни връзки помежду ни. А моята работа като посланик е да създавам нови мостове между Индия и България – мостове в сферата на търговията и инвестициите. И в тази посока, както споменах, отношенията ни се развиват добре, като разбира се, винаги може и по-добре. Други мостове, които днес градим, са в областта на научните изследвания и иновациите; в модерното отглеждане на култури – и вие, и ние имаме отдавнашни традиции в аграрния сектор, в сферата на новите технологии, изкуствения интелект и smart транспорта, електрическите превозни средства, батериите. Ние търсим начини индийски учени да идват и да работят с българските учени за разработки в новите технологични сектори. Да спомена и академичната сфера – преподава се хинди в Софийския университет "Св. Климент Охридски", има и професор по български език в университета в Делхи."


Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Единственото село в България с паметник на Буквите - с. Иваняне, празнува на 24 май

Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..

публикувано на 21.05.25 в 14:25

Минералната баня в Княжево - паметник на културата с местно значение?

Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..

публикувано на 21.05.25 в 13:17

Градските топлинни острови взимат твърде много жертви

Асоциация за развитие на София и Бюро за интеграция и социални иновации организират Софийска работилница "Климатичен пясъчник" по пилотен проект за създаване на климатично убежище от градските топлинни острови. “Това е един проект, който цели да подготви София, заедно с други градове, да разберат малко повече за градските топлинни острови . Това е..

публикувано на 21.05.25 в 12:58
Ива Таралежкова

"Петелът, който буди хората" - сборник с вдъхновяващи истории за малките населени места

Сдружение "Деветашко плато" издаде сборник с вдъхновяващи примери и демократични подходи за управление в малките населени места. Изданието е озаглавено "Петелът, който буди хората" и води читателя на различни места в България – непознати, преоткрити, посвоему привлекателни и специални. Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села –..

публикувано на 21.05.25 в 12:55

В столичния район "Люлин" въвеждат експериментален вътрешноквартален транспорт

В столичния район "Люлин" въвеждат вътрешноквартален транспорт. Целта е да бъде анализирана ефективността и нуждата от довеждащ транспорт до МС "Люлин" и МС "Сливница", който да облекчи придвижването на гражданите. Линията е експериментална и е по идея на районната администрация в "Люлин“, каза пред Радио София кметът Георги Тодоров. Превозът е..

публикувано на 21.05.25 в 11:34

Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по БЕЛ

Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Те са разпределени в около 900 изпитни зали. Пред Радио София Данко Калапиш от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България припомни, че тази година завършват учениците, които в началото на Covid пандемията са били в 7 клас и се е..

публикувано на 21.05.25 в 09:41