Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нежни, тайнствени и гневни" на сцената на Военния театър

Снимка: Радио София

Андрей Калудов е един от стожерите на българския театър! Велик режисьор, драматург, педагог и човек! Човекът, поканен лично от Апостол Карамитев, за асистент в театралната академия, през 1973 година! Човекът, който след внезапната смърт на Апостол Карамитев, е асистент на друга театрална легенда - Гриша Островски! Човекът, чийто близки приятели са хора като Недялко Йорданов, Димитър Еленов, Надежда Сейкова, Георги Черкелов... Той гостува в предаването "Добър вечер, София" за да разкаже за предстоящата премиера на софийска сцена на спектакъла "Нежни, тайнствени и гневни". Постановката, която е продукт на театър "Невена Коканова" гр. Дупница ще се състои на 26 октомври 2023 г. в театър "Българска армия", чийто режисьор и автор е именно Андрей Калудов.

"За един режисьор и за един автор най-важно е, когато добива плът онова, което е написано и замислено да стане с точния състав. Всъщност това е основната причина да работя в този театър затова, защото той ми даде възможност да направя актьорско разпределение, което в 100 процента покриваше изискванията на онова, което е написано, на драматургията", сподели той.

В постановката участват Деси Бакърджиева, Силвия Петкова, Люба Пашова, Таня Кожухарова Ана-Мария Николаева, както и актьорът Божидар Попчев. Пиесата е комедия с криминален елемент. "Развръзката около търсенето на изчезналата личност кара всички тях да разкриват и от себе си и от собствения си живот, и от миналото си, и от намеренията си за бъдещето. Кара ги едновременно да са в конфликт и да се подкрепят. Може да е парадоксално, но с жените това може да се случи", сподели авторът.

По думите му репетиционният процес е бил разкъсан от лятната ваканция, но е продължил 40 дена. Той обаче е бил особен. Една от задачите на режисьора е да може да запали актьорите си. И когато това се случи, работата му става по-лека, по-ползотворна и резултатът е по-интересен, отбеляза той. Актьорите много са харесали пиесата и са поискали да добавят по някое изречение, да махнат някое друго и да променят някои неща.

"Те толкова много харесаха героините си, че искаха да им придадат още по нещо, което все пак не беше написано", каза Калудов. Той посочи, че има доста сериозна разлика между театралната сцена, която е била преди години и днешната. Това е така, защото според думите му театърът е най-чувствителният елемент на обществото. Той се мени постоянно заедно с промените в обществото, като например събитията в Чехословакия са тръгнали именно от една театрална постановка.  

"Класическите пиеси на времето са били просто едни актуални за момента пиеси. Същото важи и за днешния ден. И тук трябва да направим една разлика. Става дума за разликата между актуално и злободневно. Злободневното влачи след себе си хумора или проблематиката на бита. Докато ако истински актуално трябва да говорим за сцената, то сигурно трябва да бръкнем дълбоко в духа. В нравствеността, в големите стойности и на отделната личност и на обществото", подчерта режисьорът.

Той сподели, че е много важно какви учители имаме и посъветва младите хора, независимо с какво се занимават:

"Ако не сте срещнали подходящия учител, то потърсете го. Трябва да си намерите оня учител, от когото да вземете и вашето вътрешно трептене, вашето вътрешно устройство да поеме неговия опит, неговите принципи, ако щете неговата сила да продължите в професията."

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35