По думите й пътуването е голям проблем за хората от Северна Африка, тъй като гражданството за тях е бариера.
"Като се съберем това, което ми прави голямо впечатление е, че като цяло хората от този регион са страшно гостоприемни. Като съм била и аз там и те, когато идват тук са едни големи сърца, отворени, много споделящи. Включително и за храна като говорим, като сме били в Ливан, в Ирак, в Мароко, хората отварят дома си за теб и гостът е най-важният човек. Това е едно страхотно усещане, което може би малко го губим в индивидуалистичния свят тук в Европа и със западната култура", сподели Анджекарска.
Тя отбеляза, че когато те дойдат у нас им е много интересно, искат да научат български език и повече за нашата култура. Освен това тези хора са отворени за споделяне на всякакви теми, включително и на по-чувствителните. Те са млади образовани хора, които говорят английски и вече са участвали на местно ниво в различни организации или младежки движения.
"Нещо са направили за да разберат за тази възможност, която ние им предлагаме, която всъщност е по една европейска програма, която се казва "Европейски корпус за солидарност". Ние имаме проект и съответно те кандидатстват за да участват в този проект като доброволци, да дойдат тук за 6 месеца или някакъв конкретен период, който определяме заедно. Те имат поглед върху това какво се случва в техните региони и са критични към това, което се случва. Искат да направят промяна към по-добро", посочи Анджекарска.
Според думите й едно от най-ценните неща е, че научавайки повече за другия разбиваш твои стереотипи и нагласи, които си имал, или пък невежество в някои сфери. Резултатите от такива събития са обнадеждаващи, отбеляза тя. Въпреки това те се притесняват да говорят пред медиите, от една страна за да не се интерпретира грешно това, което казват, а от друга им е трудно да говорят за конфликтите.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..