Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни прегледи за деца с тежък атопичен дерматит. Записвания до 10 ноември

Заболяването е най-често срещано в ранна детска възраст, обичайно се израства около първата годинка

| Интервю
Снимка: БНР

Българското дерматологично дружество организира кампания за безплатни прегледи за деца над 12 години с тежък атопичен дерматит.

Записванията могат да се правят до 10 ноември на телефон 0885 375 149.

"Границата се определя от факта, че в различните възрастови групи терапевтичните възможности са различни", поясни пред БНР д-р Деница Желева.

Практиката показва, че най-голяма е честотата на това заболяване в ранна детска възраст. Моментът на отключване е между третия и шестия месец, отбеляза дерматологът.

"Около първата годинка от живота на децата това заболяване обичайно се израства. Кожата става доста по-здрава, подобрява се нейната бариерна функция."

Малък е процентът на децата между 3 и 5, между 8 и 12 и от 12 години нагоре, които задържат клиничните симптоми на заболяването, допълни специалистът.

Един от белезите на атопичния дерматит е упоритият сърбеж, който нарушава качеството на живот, посочи д-р Желева. Засегнати са сгъвките в областта на лактите и коленете, където се оформят плаки. Много характерно е още засягането на зоните на шията, около устата и очите, между плешките.

Атопичният дерматит се влияе от сезона. При някои пациенти състоянието се обостря през лятото зарази горещините и изпотяването, а при други – през зимата заради студа и вятъра.

Процентът на обхванатите от заболяването се увеличава, най-засегнати са живеещите в градски условия. В условията на заболяването стоят генетични причини, свързани с по-лесната загуба на вода заради определен белтък.

Когато има данни за суха кожа, децата не бива да се къпят толкова често, особено малките деца, защото водата не хидратира, а изсушава кожата, коментира д-р Деница Желева в предаването "Хоризонт до обед". По думите ѝ неслучайно в западните страни има практика децата да не се къпят толкова често, докато в България не е така.

Тя съветва още родителите да обличат децата с по-леки дрехи от естествени материи, основно памук.

Цялото интервю по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02