Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да сътворим много надежда на света

Резултатите от кръглата маса на 4-5 ноември в София, организирана от Ротари клуб и посветена на демографската криза,  представени от Христо Михайловски, дистрикт гуверньор на Ротари за България:

"Ротари е НПО, в света е от 1905 и голяма част от ротарианците пишат хартата на ООН. Това е и най-голямото НПО, част от ООН. Ротари успява да привлече и дари около 4,5 милиарда долара за лечението на полиомиелита. Неслучайно темата ни тази година е да сътворим много надежда на света. В България сме основани в 1933, основателят му е един от подписалите писмото за спасяване на българските евреи. Едни от първите ротарианци е и кметът инж.Иван Иванов. Друг известен член е арх.Иван Васильов, негови са БНБ, Народна библиотека, възстановява Света Неделя.

Всяка година президентът на Ротари предлага тема - тазгодишната е с три подтеми, включително да привлечем младите и за менталното здраве. Тук обърнахме внимание на демографската криза, въпреки, че проблемът не е нов. Като ротарианци да направим нови проекти. Но проектите са с приемственост.

Абсолютно осъждаме аресията на Русия, терористичната атака на Хамас, нашата цел е мир и без него не можем да помагаме на света както искаме. В обстановка като сегашната, млади хора са несигурни. Затова се правят и проекти за менталното здраве. В Ротари имаме много силни експерти във всички области. Членовете ни са в основата на изграждането на България като водеща страна в Европа в края на 30-те - БВП на глава от населението сме били сравними с Италия.

Не работим сами, Ротари е едно семейство в целия свят. С помощта на приятели по света сме подпомагали болници, детски градини, домове за сираци, както и деца, участници в конкурси и олимпиади, също и музиканти.

На кръглата маса поканихме г-н Аб Клинк, бивш министър на здравеопазването на Нидерландия, където по негово време е направена реформата в здравеопазването. Нидерландия, която към 2005 е почти на наше ниво, сега е с една от най-добрите здравни системи в Европа и в света. Сега ще напишем стъпките, които ни сподели нидерландския ни гост, ще ги дадем на администрация, медии, общественост. Намалили са с 15% разходите, но са го направили много по-ефективно. С намаляването на разходите по отделна пътека са направили връзката лекар-пациент по-ефективна. Лекарят обсъжда с пациента лечението. Ключовата дума бе конкуренция. Но и иновации, технологично развитие.

Друга тема, неприятна и шокираща е, че въпреки, че природната ни даденост е в двайсетицата, но се обезлюдяваме. Ако не се обърне внимание на този проблем, бъдещето не е розово. Но другото важно нещо е образованието, реформата в системата и неформалното образование. Трябва да се отделят младите от нездравословния живот. Колкото до раждаемостта, това е световна тенденция. При нас сме на средноевропейско ниво."
По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00