"Обикновено сградите се проектират за определен тип отопление и не е възможно всеки сезон да си избираме различен вид отопление. Ако една сграда е проектирана да се отоплява с парно, това е нейният начин. Ако друга сграда е газифицирана, то тя се отоплява с газ. Възможност за гъвкавост има в рамките на отопление с електроенергия, защото в последните години стана все по-ясно, че използването на климатик, а напоследък и термопомпа е в пъти по-евтино, отколкото използването на стандартен електроуред", поясни той.
Освен това отбеляза, че вече има приети европейски разпоредби, според които до 2030 година новото строителство трябва така да е проектирано, че да не се предвижда отопление. Тоест, да е базирано на стандарта на така наречената "пасивна къща" и това ще стане масова практика. По думите му в най-нестабилно положение по време на кризи са хората, които се отопляват на твърдо гориво.
"Видяхме миналата година покрай войната какво стана: цените започнаха рязко да се изменят и то точно за тези източници за отопление, тъй като те не са регулирани, на свободен пазар са. В един момент пелетите не просто станаха скъпи, а изчезнаха, нямаше ги. Цените на дървата също бяха много високи така, че въпреки, че сега има нормализация човек никога не знае", каза Николов.
Относно пестенето на енергия той сподели, че най-голямата грешка се прави при проветряването. Прозорецът не трябва да бъде леко открехнат, а да се отвори широко за кратко време. Термостатът на бойлера също не трябва да бъде държан на максимална мощност, защото така се подгрява много вода, която после не се използва. Същото важи и за пералнята, като в повечето случаи програмите, които са на 90 градуса не са необходими.
"Тези, които имат камини, но не ги използват често е много важно да знаят, че коминът всъщност е един огромен енергиен вампир, който може да отнеме цялата топлина от дома и затова е много важно този комин да бъде затварян. Там, където няма клапи и приспособления е напълно възможно да напълним с парцали една найлонова торбичка и да запушим комина. По този начин ще си спестим огромни средства за отопление. Много малко хора знаят, че хладилникът не трябва да се опира плътно към стената, защото това нарушава циркулацията на въздуха и на него му трябва повече електроенергия за да си свърши работата. Същото важи и ако е натрупал много лед. Още един трик да кажа за каната за топла вода. Масово хората обичат да я напълнят догоре и след това да я включат да я нагреят, като след това си правят просто една чаша чай. Не е ли по-разумно обратното - да напълним една чаша вода, която да излеем в каната и след това да загреем само толкова, колкото ще ни трябва", посъветва Николов.
А с какво ще се отопляват гражданите тази зима чуйте в анкетата на репортера на Радио София Ана Попова:
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..