Мариела Маламат и Иван Маламат за двете изложби в памет на именития художник Иван Б. Иванов (неин баща и негов дядо) - "Отпечатъци" (в МК) и "Преминаване" (в "Райко Алексиев"):
"Голямо име в българското изкуство", както го нарича Ружа Маринска, звучи малко плакатно. Учи при Дечко Узунов и под влияние на силната енергия през 60-те, бе останал последния мохикан. Почина преди няколко месеца и замисляше тези изложби. Това е едно преминаване." (Мариела)
"Винаги съм го смятал за добър пример за следване. Имахме нагласата за юбилейна изложба за 90-та му годишнина и съумяхме да направим и двете." (Иван)
"Графичните му творби изглеждат като бижута в галерията на МК. От няколко месеца вкарахме в дигиталното пространство на галерия "Райко Алексиев" творбите и успяхме в 3D моделирането на изложбата. Медията беше послушна. Всяка картина в галерия заслужава внимание. Затова сме сложили пейки в "Райко Алексиев", за да могат хората да сядат на тях и да медитират.
Избрали сме и по-монохромни неща от първия му период. Те са в контраст с тези буйни експлозии на големите му картини, в които зрителят се включва. Изложбата продължава до 20 януари.
Докато е нямал ателие е работил графика, в началото на 60-те са чисто пропагандни. Намерихме и рисунките му с въглен и гравюрите по тях. Иска ми се в следващ момент да представим и портретите му, това е титанична работа да се съберат. Приготвили сме и книга за различни публики в чужбина (Париж, Ню Йорк).
Баща ми взима от предното поколение една грижа, която да предава. Мотивировката, че има какво да дадеш, държи хората. Оставил ни е цели списъци кое къде да участва в книгите. Пътувал е на много места, срещал се е с много хора, хората трябва да са част от това преминаване. Картините са в галериите, но като че ли са нарисувани за нас."
Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..
Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..