Група ученици от град Казанлък участват в конкурса ImagineEU на Европейската комисия, в който представят своя идея за опазване и съхранение на българските сгради с историческа значимост.
Според регламента в предизвикателството могат да участват младежи в 11. и 12. клас, които, следвайки формата на Европейската гражданска инициатива, да отправят свои предложения за политики. Целта е да се съберат идеи, които ако се развият и станат закон, биха подобрили живота на европейците.
Трима 11-окласници от природоматематическата гимназия "Никола Обрешков" в Казанлък са сред 388-те участници от държавите членки на ЕС.
„Предлагане на мерки за възстановяване и популяризиране на сградите с историческа значимост. Този проблем е изключително актуален днес, когато можем да видим, че голяма част от сградите, изиграли важна роля в нашата история, биват мишена на вандалски актове или се рушат, застрашавайки живота на преминаващите в близост. С клипа представихме Папазовата къща в Казанлък и текстилната фабрика в Карлово, дарена на града от Евлоги и Христо Георгиеви. Ако идеята прерасне в закон, ще бъдат обхванати всички ценни стари здания в Европейския съюз“, отбеляза пред БНР-Радио София Кристиан Петров.
Участниците трябва да съберат гласове за идеите си до 28 януари. След това 10-те от тях с най-много гласове ще бъдат оценени от жури. Авторите на първите три ще бъдат поканени в Брюксел да се запознаят с работата на европейските институции и да защитят идеите си.
Посетете платформата и подкрепете българските участници от тук.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Още по темата:
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..