От един до три часа всеки ден 70,8% от учениците са в интернет. 31% отделят от деня си от 2 до 4 часа, за да са в мрежата. Над 11% признават, че са се чувствали жертва на онлайн тормоз.
Пред Радио София психологът Георги Иванов от Държавната агенция за закрила на детето обясни, че би било наивно да се мисли, че децата в днешно време, могат да водят живот без електронни устройства.
„Като отговорни родители, трябва да се постараем да контролираме времето, което децата прекарват пред тях. Прекалената употреба на електронни устройства, в зависимост от възрастта, може да бъде както полезна, така и увреждаща за здравето и развитието на детето. Според мен, като психолог, компютърният свят е един неуспешен заместител на реалността и апелирам да прекарваме повече време с децата си“, каза Георги Иванов.
От ДАЗД признават, че дигиталната и медийна грамотност е необходимост не само за децата, но и за възрастните.
По данни на Българска академия за сигурност, в сравнение на резултатите от 2022 г. и 2023 г., се наблюдава положителна тенденция за намаляване броя на децата, които са попадали на снимки и видеа с неподходящо за тяхната възраст съдържание.
Георги Иванов добави, че анализът показва положителна тенденция и в покачването на доверието на децата за споделяне с техните родители за преживяванията им в онлайн пространството. Той посочи като изключително важна връзката родител-дете.
През миналата година от Държавната агенция за закрила на детето стартираха чат приложение към Националната телефонна линия за деца 116 111. Това е още една възможност за съвет или подкрепа.
На телефонната линия често се обаждат деца, които мълчат, обясни психологът.
„Това е ясен знак, че детето предпочита да пише. На чата децата споделят, че се чувстват по-комфортно, отколкото да говорят“, изтъкна Георги Иванов.
По думите му, България е пионер в Европа със стартирането на чат приложението. Вече са проведени над 100 консултации, посочи той.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и председателят на Управителния съвет на фондация "Общество.бг“ Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - "Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев . Това обяви на пресконференция лидерът на партията..
Започна 12-ият сезон на благотворителната инициатива "С тениска на бала“. С набраните средства ще бъдат осигурени стипендии за студенти без родители. Тази година инициативата дава възможност участниците сами да създадат визия за своята тениска, каза пред Радио София директорът на Столичната организация на БЧК Пепа Недялкова. "Това е..
Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в страната през изминалата година. В рамките на събитието бяха представени основните изводи и..
Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда през периода април-септември 2025 г.. Това сочат данните от националното изследване на Българската конфедерация по заетостта. Оттам отчитат и положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с 1% спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско..
След 15-ина награди от фестивали и конкурси, първият пълнометражен филм "Краят на реката" на режисьора Васил Барков ще бъде официално представен пред българска публика на 24 април (четвъртък) в Дома на киното. Васил Барков е роден през 1972 г. в Бесарабия, Измаилски район, Украйна. Две години следва в Морски университет в Одеса. През..
"Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев, обяви на пресконференция лидерът на партията Борис Бонев. По думите му, администрацията на София няма ясна визия и ясни цели, а това не може да бъде успешно. Лидерът на "Спаси София“ съобщи още, че Илиян Павлов - единственият зам.-кмет от партията, подава оставка. От..
Национален музей "Земята и хората" чества Световния ден на Земята-22 април, с 33-тото издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята" и тематична постерна изложба. “Международен конкурс за композитори и изпълнители "Музиката и Земята" отговаря напълно на мисията и политиката на музея. За първи път се е състоял през 1993 г. и днес..