Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психологът Георги Иванов от Държавната агенция за закрила на детето

Компютърният свят е неуспешен заместител на реалността

Снимка: Рixabay

Проучване на Държавната агенция за закрила на детето, съвместно с Регионалното управление на образованието – Пловдив и Българската академия за сигурност сочи, че над 61% от анкетираните деца използват социални мрежи повече от 5 пъти на ден. Анкетата е проведена между близо 1000 ученици от 6, 7 и 8 клас в гр. Пловдив.

От един до три часа всеки ден 70,8% от учениците са в интернет. 31% отделят от деня си от 2 до 4 часа, за да са в мрежата. Над 11% признават, че са се чувствали жертва на онлайн тормоз.

Пред Радио София психологът Георги Иванов от Държавната агенция за закрила на детето обясни, че би било наивно да се мисли, че децата в днешно време, могат да водят живот без електронни устройства.

„Като отговорни родители, трябва да се постараем да контролираме времето, което децата прекарват пред тях. Прекалената употреба на електронни устройства, в зависимост от възрастта, може да бъде както полезна, така и увреждаща за здравето и развитието на детето. Според мен, като психолог, компютърният свят е един неуспешен заместител на реалността и апелирам да прекарваме повече време с децата си“, каза Георги Иванов.

От ДАЗД признават, че дигиталната и медийна грамотност е необходимост не само за децата, но и за възрастните.

По данни на Българска академия за сигурност, в сравнение на резултатите от 2022 г. и 2023 г., се наблюдава положителна тенденция за намаляване броя на децата, които са попадали на снимки и видеа с неподходящо за тяхната възраст съдържание.

Георги Иванов добави, че анализът показва положителна тенденция и в покачването на доверието на децата за споделяне с техните родители за преживяванията им в онлайн пространството. Той посочи като изключително важна връзката родител-дете.

През миналата година от Държавната агенция за закрила на детето стартираха чат приложение към Националната телефонна линия за деца 116 111. Това е още една възможност за съвет или подкрепа.

На телефонната линия често се обаждат деца, които мълчат, обясни психологът.

„Това е ясен знак, че детето предпочита да пише. На чата децата споделят, че се чувстват по-комфортно, отколкото да говорят“, изтъкна Георги Иванов.

По думите му, България е пионер в Европа със стартирането на чат приложението. Вече са проведени над 100 консултации, посочи той.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45