Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследвайте бъбреците си поне веднъж годишно

Хроничното бъбречно заболяване засяга около 10% от възрастните хора по света

Христина Николова и д-р Диляна Николова (от ляво на дясно)
Снимка: Maya Kovacheva

Пациентите, диагностицирани с хронично бъбречно заболяване (ХБЗ), са изложени на до 14 пъти по-голям риск от смърт от сърдечносъдов инцидент. Опасността да получат инсулт или инфаркт е 6 пъти по-голяма от това да развият бъбречна недостатъчност, стана ясно по време на дискусия - "Болен бъбрек – болно сърце" по повод предстоящия Световен ден за борба с бъбречните заболявания

"ХБЗ е тясно свързано със сърдечносъдовите заболявания и със захарния диабет. 63% от пациентите с ХБЗ страдат от сърдечносъдово заболяване. Ако човек развие диабет, опасността от увреда на бъбреците и сърцето е много голяма. И обратното – в много от случаите пациентите с увредени бъбреци имат висока кръвна захар и сърдечни проблеми. Това е порочен кръг, от който трудно се излиза. Едното заболяване много често влошава другото", обясни д-р Диляна Николова, началник на отделение по нефрология към Клиника по вътрешни болести  на болница Токуда. 

Ето защо пациентите с диабет, високо кръвно, сърдечносъдови заболявания трябва да проследяват редовно здравето на бъбреците си. Това се прави с две достъпни изследвания – серумен креатинин (и изчисляване на скорост на гломерулна филтрация – eGFR) и албумин в урината. Препоръката е пациентите да ги правят поне един път в годината и при стойности извън референтните задължително да се консултират с нефролог. Нефрологът може да изпише съвременно лечение, което да забави прогресията на ХБЗ, да отложи диализата с години и да намали значително риска от смърт.


"Според сега действащите здравни норми, българите могат безплатно да изследват креатинин и албумин веднъж на 5 години, което е крайно недостатъчно. Изследванията за бъбречно здраве трябва да се правят поне 1 път в годината. Особено важно е да се промени регулацията, така че хората с диабет, сърдечносъдови заболявания, високо кръвно налягане да получават редовно изследване на серумен креатинин и албумин в урината. Когато тези показатели не са в норма, наложителна е консултация с нефролог“, разказа Христина Николова, председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания (АПБЗ).

Христина Николова сподели, че предстои стартирането на Национална образователна програма за ХБЗ, която АПБЗ ще разгърне в българските болници. „Обезпокоително е, че всеки 5-ти хоспитализиран пациент у нас има данни за намалена бъбречна функция. Важно е да образоваме пациентите за бъбречното им здраве, да ги мотивираме редовно да изследват бъбречните си показатели и да се консултират с нефролог. Това може да спаси живота им“, допълни тя.

Хроничното бъбречно заболяване засяга около 10% от възрастните хора по света, но според експерти в България този процент е по-висок.

Хроничното бъбречно заболяване преминава през 5 стадия. Нелекувано то може да доведе до развитие на бъбречна недостатъчност или състояние, при което бъбреците работят под 15% от капацитета си. В този случай единственият изход за болния е диализа или трансплантация. Ако заболяването е открито рано и е назначено подходящо лечение и хранителен режим ранните етапи могат да бъдат обратими.

Симптомите на ХБЗ могат да бъдат суха и сърбяща кожа, по-често уриниране, оток около очите, подути крака и глезени, мускулни крампи, проблеми със съня и концентрацията, липса на апетит и умора.

Основните рискови фактори, които могат да провокират появата на ХБЗ, са диабет, високо кръвно налягане, фамилна обремененост. С напредване на възрастта опасността от появата на бъбречни проблеми се увеличава.

"Най-добрият начин да запазим бъбреците си здрави е като поддържаме кръвното си налягане и холестерола в норма, спазваме подходящ хранителен режим и спортуваме достатъчно, не пушим. Хората с диабет трябва внимателно да следят нивата на своята кръвна захар и да я поддържат в норма, а тези, които вече са диагностицирани с ХБЗ, да спазват стриктно терапията си", допълни д-р Николова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наказания за персонала на детската градина, от която избягаха две деца

След бягството на две деца от столична детска градина, на персонала ще бъдат наложени административни наказания. Това съобщи за БТА Десислава Желязкова, директор на дирекция "Образование" в Столичната община. По-рано днес момче и момиче от детска градина "Звънче" бяха открити от полицията, в близост до светофар в кв. "Хаджи Димитър"...

публикувано на 21.07.25 в 18:05

Три екопътеки в близост до София за бягство от градската жега

Лятото продължава, а с него и високите температури, които ни карат да се крием под дърво и камък от слънчевите лъчи. Но не берете грижа! Ако имате дори и няколко свободни часа ето къде бихте могли да ги прекарате в спокойна и хладна атмосфера. Това са три предложения за пътеки близо до София. Пътеката Бели Искър Тя е едно много..

публикувано на 21.07.25 в 17:13

Само една трета от хотелиерите у нас виждат подобрение в бранша спрямо миналата година

Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE), организира в края на юни традиционното национално допитване до мениджъри и собственици на хотели. Резултатите показват, че само една трета са хотелиерите, които виждат подобрение спрямо миналата година. Също при една трета от тях заетостта е без промяна спрямо миналата година,..

публикувано на 21.07.25 в 16:05

Паркинг за над 130 автомобила може да бъде изграден на мястото на незаконните гаражи в "Овча купел"

Паркинг с капацитет над 130 автомобила би могъл да бъде обособен на мястото на незаконните гаражни клетки, които районната администрация на “Овча купел” премахва в последните месеци. Работата продължава, но е необходим финансов ресурс от страна на Столичната община. Пред Радио София кметът на "Овча купел“ Ангел Стефанов съобщи, че през последните..

публикувано на 21.07.25 в 15:07

Европейско признание за млад кардиолог от УМБАЛ "Света Екатерина“

Младата надежда на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Света Екатерина“ д-р Бояна Бързашка, постигна изключителен успех, като получи Европейска диплома по кардиология. Признанието се присъжда от Европейското кардиологично дружество след преминаване на много сложен изпит по специалността.  Придобиването на Европейската диплома е свидетелство за висока..

публикувано на 21.07.25 в 14:32

Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна

Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна от два месеца насам, обявиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Нейният председател Владимир Иванов коментира борсовата търговия: "Към момента пазарът се държи добре. И пак казвам, взаимодействието е плод на търсене и предлагане, а не на външни..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Рада Бонева

Инициативата Plastic Free July и животът с мисъл и кауза

Как да направим месец Юли незабравим и полезен за живота на нашата планета? Каква е мисията на глобалната инициатива Plastic Free July (Юли без пластмаса) и как насърчава да се спре използването на пластмасови опаковки за еднократна употреба - отговорите на тези въпроси дава в предаването “Радиокафе” Рада Бонева, екоактивист, автор и блогър в Thrift..

публикувано на 21.07.25 в 13:11