В началото на пролетта дори днес по софийските улици се носи омаен аромат. С кадемлийски мартенички по себе си, плодовите дръвчета цъфтят и радват всички нас. Така е сега. Така е било и някога преди близо 90 години. Вярвам, че въпреки масовия непукизъм на сегашното общество, ние, днешните софиянци ще успеем да запазим в себе си усещането за красота.
А, тя винаги е била част от историята на София. Още от първите градоустройствени планове на града си личи желанието гражданите да бъдат близо до природата. Вероятно най-добрият пример за тази инициатива е прословутият план на немския архитект професор Адолф Мусман.
В началото на 30-те години, София леко напомня на строителните амбиции на сегашните предприемачи. И тогава, както и сега, градът преминава през труден период. В следствие от няколкото бежански вълни в междувоенния период, градът се разраства многократно. Хаотично се обособяват квартали без необходимата инфраструктура. В покрайнините няма улици, които да поемат трафика. Какво да говорим за облагородени паркови пространства, добра свързаност на градския транспорт или пък изрядни водно-канални съоръжения.
Ето защо Столичната община, в лицето на своя обичан кмет, също инженер - Иван Иванов, се обръща към един от най-известните градски архитекти в Европа. Професорът от Дрезден Адолф Мусман.
Формулировката на плана е ясна: “София трябва да стане един град приятен за дейност и живеене на своите жители, достоен за посещение на чужденци. Той трябва да си създаде една хубава рамка за национални и обществени тържества. София трябва да стане достойният и действително столичен град на българските земи”.
В звуковия файл откриваме освен сведения за него, откъси от изданието на Столична голяма община, озаглавено “Изграждане бъдеща голяма София” и подробности около първия квартал-градина “Боянски възход” съществуващ и днес:
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..