Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено на втората годишнина на организацията "КиберКлуб". 12-часовият маратон ще се проведе на 2 април в "Интер Експо Център София", където ще се съберат експерти от различни области като киберсигурност, дронове, изкуствен интелект, роботика, интеграционни процеси и европроекти.
Събитието е организирано в сътрудничество с ISACA - Sofia Chapter и Cyber Security Talks Bulgaria (CSTB) и ще покрие широк спектър от теми, включително "Киберсигурност за деца и родители" и "Интеграция на нововъзникващи технологии (Виртуална реалност и Изкуствен интелект)" и други.
Организаторите също ще акцентират върху директивата NIS 2, като в рамките на специален панел ще бъдат разгледани стратегии за устойчивост и конкурентоспособност в киберпространството и как тя може да бъде използвана като конкурентно предимство от компаниите.
На събитието CyberCLUB Community Day '24 също ще бъде отделено специално внимание на жените в технологичния свят, като ще бъдат представени вдъхновяващи истории за предизвикателства и успехи.
Цял панел ще бъде посветен на Програмата SheLeadsTech на ISACA Sofia, която има за цел да насърчи повече жени да изберат кариера в сферата на технологиите.
В рамките на събитието ще се проведе и безплатното обучение "Киберсигурност за деца и родители", организирано от инициативата #киберЗНАМ. То е подходящо за всички, които искат да разширят своите знания и да се подготвят за предизвикателствата на цифровия свят. Основен фокус в него ще бъде информирането на децата и техните родители за важността на киберсигурността и безопасното поведение в интернет.
Участниците ще научат как да разпознават и предотвратяват кибер заплахите, как да защитават личните си данни и как да създават безопасна онлайн среда. След събитието за децата са предвидени демонстрации с малки дронове, очила за виртуална реалност и роботи. Маратонът ще завърши с възможности за нетуъркинг, с напитки и торта.
В утрешния ден технологии като дронове, роботи, изкуствен интелект и виртуални реалности ще играят водеща роля във всички аспекти на нашия живот. Ето защо е от съществено значение децата ни не само да бъдат запознати с тези иновации, а и да разбират как да ги използват отговорно и безопасно, това споделят от CyberCUB. Разговаряме в предаването "Ритъмът на столицата" с Антон Полийски , основател на CyberCLUB.
"Информираността да върви заедно с употребата на ползите", казва той. И допълня:
Тези технологии имат претенции да променят нашето бъдеще и то да става все по-технологизирано, а то става такова, когато ние в тези технологии намираме ползите, но е хубаво когато говорим за ползите, да си дадем сметка, че има и рискове, които крият тези технологии и да обърнем внимание навреме и когато интегрираме технологиите, рискът да бъде намален, вследствие на по-добрата ни информираност."
Четирите панела на 12 - часовия маратон, са насочени към четири различни групи – деца и родители, възрастни. Те включват от експерти, които искат да променят кариерата си, до хора, които все още нямат никаква представа кое е тяхното направление и искат да чуят от различните области, за да могат да изберат своя път. Всички, които имат интерес към киберсигурността, а специално за децата и мотивираните родители, ще бъдат предоставени отговори на въпроси, на които родителите се затрудняват да отговорят на децата си.
"Един родител да знае какво е добро за детето му в интернет и какво да следи за неговото изпълнение" поясни Антон Полийски.
Достъпът до събитието е безплатен.
Чуйте още в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..