Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Училище за ваксини" се проведе за 16-и път

Снимка: БГНЕС

Вчера (22.04.24) се проведе събитието "Училище за ваксини". На него имунолози, вирусолози и епидемиолози обсъдиха темите за онкогенни вируси, имунизации и профилактика, съобщиха организаторите -  фондация "Астра Форум". Инициативата се организира за 16-ти път и е по повод ежегодно отбелязваната през април Световна и европейска седмица на имунизациите, както и по повод 50-годишния юбилей на Разширената програма за имунизации на Световната здравна организация (СЗО). Подробности разказа д-р Момчил Баев, доктор по медицина със специалност "Социална медицина и организация на здравеопазването и фармацията" и основател на Фондация Астра Форум.

"Основната тема, около която се обединиха всички специалисти в събитието е свързана с това, че е необходимо всички да работят в съдружие и екип, за да могат да се справят със съвременните предизвикателства за общественото здраве. Това са нововъзникващи, добре познати от миналото инфекциозни заболявания така, както е с коклюша например", каза той.

Въпреки, че в България имунизационният календар е задължителен, отказът от имунизации е предпоставка за завръщането на отдавна забравени заболявания.

"Такива се връщат, очаквам да се появяват и други, така както очаквам и случаите на коклюш да се увеличават. Но не мисля, че отливът от имунизация е толкова голям, че да бъде застрашен задължителния имунизационен календар. Там обхватът ни е много добър, той не е отличен за сега, не ни достигат по няколко процентни пункта за да покрием изискването, което се цели. Ние трябва да поддържаме обхвата от около 25% и сме почти там, но ни трябват още малко усилия", заяви той.

По думите му връзката лекар-здравни специалисти-пациент се къса по няколко повода. Първо това е огромният обем информация, който е на разположение на гражданите, независимо от техния социален, образователен или друг статус. Често пъти тази информация е невярна и подвежда пациентите да вземат ирационални и безотговорни решения. И второ - липсва достатъчно ефективна комуникация между двете страни.

"Настоящата Световна и европейска седмица на имунизациите е посветена на това, че е възможно по човешки начин да постигнем добър имунизационен обхват така, че да сложим под контрол инфекциозните заболявания, които поставят в риск здравето на отделния индивид и общественото здраве като цяло. Това е възможно благодарение на широки усилия, които се наблюдават при заинтересованите страни в този процес. Това са институции, лекари, НПО-та, експертни дружества и т. н. Само в едно такова обединение можем да достигнем до всички, които се нуждаят от ваксини. Продължава да има много деца по света, които имат пропуснати имунизации и тези пропуснати дози реално са причината за появата на епидемични взривове от различни заболявания", каза д-р Баев.

Той уточни, че ваксинацията е най-евтината и най-ефективната превенция за редица заболявания. При една епидемия най-важното е болните да бъдат карантинирани и да бъдат лекувани, като не бива да се прилага самолечение в домашни условия. Относно настояването за действаща политика за ваксинопрофилактика в България той каза:

"Промяната, която виждаме не е напълно в ход, но представители на Министерство на здравеопазването все по-често говорят за промяна на националната програма, която в момента се бори с рак на маточната шийка. Тази промяна ще бъде в посока на това, че програмата вече ще касае и свързани заболявания, няма да говори само за рак на маточната шиййка, а ще разшири своя обхват."

Във форумът са взели участие около 150 души онлайн и около 40 присъствено.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17