Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да си шампион с поезия

Снимка: личен архив

Божана Славкова, която е само на 19 години стана първият български автор, спечелил Деветото издание на международния поетичен конкурс "Мили Дуели" (Mili Dueli). Тя намира вдъхновение в природата и в хората и е Човек на деня на Свободна Европа. Божана Славкова се занимава с поезия, кино, визуални изкуства, театър и пърформанс. По образование е флейтист. На 21 април 2024 г. Славкова извоюва първо място със своето стихотворение "Дървото с некролозите". То беше придружено от поетичен филм, който създава заедно с Денис Стоянов и Денислав Маринов. На конкурса са участвали 711 души от 104 държави. Младата авторка разказа подробности пред Радио София.

"На първо място аз се възприемам като творящ човек и на второ като активист. От седем годишна свиря на флейта, първо учих в Плевенското музикално училище, после в Бургаското. След това започнах с поезията, съвсем от малка пиша, после дойде киното и визуалните изкуства, театърът, с всичко се занимавам по малко, правя и арт инсталации", сподели талантливата поетеса.

Защо ни е нужна днес поезията?

"Поезията на първо място е самоизразяване. Даже да не показваме поезията си винаги, според мен е важно всеки човек да пише за да е по-спокоен и да не изкарва емоциите си на другите хора. В крайна сметка специално в наши дни поезията е терапия и после можеш да се свържеш с други хора. Има много смисъл в поезията", каза тя.

По думите й идеята на конкурса е да създава междукултурен диалог и така се е запознала с много хора от различни страни. Стихотворението "Дървото с некролозите" се е появило, когато нейният баща е бил в кома, тя е видяла едно дърво с некролози и двете са се съчетали в стих, споделя Славкова. Тя отбеляза, че поезията й е универсален код за общуване, защото поставя общочовешки теми за семейството, паметта и смъртта. Освен поетеса тя е и активист, работи за Грийнпийс, като в момента домакинства младежкото пространство "Магнит", където се провеждат най-различни безплатни събития:

"Събитията не са само екелогични, имаме артистични и социални събития, като тепърва ще го развиваме за да стане общност от активни млади хора."

Най-голямата от трите си сестри Славкова се е запалила по еко активизма от своята майка, а от баба си, която пък е филолог е наследила любовта към литературата. Поради липса на свободно време не чете толкова активно колкото, когато е била малка, но все пак на две седмици прочита по една книга, споделя Славкова. Любимият й поет е Христо Фотев, но харесва много и творчеството на Георги Господинов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59