Трима студенти от различни университети, специалност “Интериорен дизайн” и “Архитектура” бяха наградени за най-идеен интериорен проект, свързан с обновяване на помещенията на Народно читалище “Алеко Константинов 1897”.
От няколко години читалището е обект на обновяване. Целта е да се превърне в активно културно средище.
Пред Радио София Александър Алексиев - студент от Техническия университет-София, победител в конкурса за обновяване на НЧ "Алеко Константинов 1897 г.", сподели, че е роден в Сливен, а в столицата е избрал да изучава “Инженерен дизайн“.
“Научих изключително полезни неща в процеса на работа. Задачата беше комплексна, защото това е обществена сграда, с изключителна културна стойност и тя се посещава от потребители с различен профил – от малки деца до пенсионери. Направих проучване, отидох до читалището да видя как изглежда“, каза Александър Алексиев.
Той добави, че от много години не е правен основен ремонт нито на фасадата, нито на интериора. Това кара хората да не я забелязват, а в действителност сградата е много красива, посочи Александър.
Студентът от Техническия университет спечели първото място и награда от 5000 лева, а това, което е впечатлило журито е изключително функционалния проект.
Елена Георгиева - член на Настоятелството на "Алеко Константинов -1897 год." припомни, че сградата има 100-годишна история и добави, че читалището вече има издадена строителна документация.
“Предстои среща с архитекта, който трябва да подготви цялостния архитектурен проект за реновиране на сградата, както и заданията за всички специалисти. След това основната задача пред нас ще бъде да се свържем с Министерството на културата, което е принципал на читалището и да разгледаме всички варианти за финансиране. Сами разбирате, че при 100-годишна сграда предизвикателствата са страшно много“, обясни Елена Георгиева.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
През днешния ден студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. От североизток облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от север-североизток, а в източните райони и временно силен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните..
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..