Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво трябва да знаем за летните месеци

Обилните дъждове и топлото време се оказват повод за срещи с всякакъв вид насекоми и ухапвания от тях. Най-голямо притеснение обикновено създават кърлежите. Как да се предпазим, какви мерки да вземем, възможно ли е да сбъркаме ухапване от насекоми с алергия и да неглижираме ситуацията. Катя Василева потърси отговорите от един от водещите дерматолози в столицата д-р Катя Захариева.

"Топлото време много мощно настъпи и с много дъждове и наистина доста е трудно в някои случаи да се разграничи ухапването дали е от жилещо, отровно, или неотровно насекомо и дали имаме алергия. Общо взето при ухапванията от насекоми винаги има нарушаване на целостта на кожата", отбеляза тя.

Възможно ли е да сбъркаме ухапването с алергия?

По думите на д-р Захариева понякога и специалист не може да се ориентира, а един пациент лесно може да се обърка. Тя посъветва хората да бъдат облечени със защитни дрехи, да използват репеленти, както и дрехите да не бъдат оставяни покрай реки и водоеми, защото кърлежите могат да попълзят по тях.

"Трябва да ни свети лампичката за лаймската болест, но кърлежите не на 100% са заразени с нея. По последните статистики не повече от 15% от кърлежите са заразени. Това е една успокоителна тенденция макар, че при ухапване от кърлеж има инструкция, която Районната здравна инспекция е изпратила към всички лекари, но вие трябва да посетите кабинет на лекар. Вие, или човек, който евентуално е ухапан от кърлеж. Инструкцията е за поставяне на ваксина срещу тетанус и вземане на антибиотик за определен период от време", посочи тя.  

Помагат ли мехлемите при ухапвания?

Д-р Захариева заяви че помагат, както и измиването на ухапаното място с вода и сапун, също така и охлаждащите компреси, но трябва лекар да прецени какъв точно да е препаратът и дали да не е в комбинация с антибиотик. Освен това тя посочи, че в летните месеци, а също и през зимата трябва да се използва фотозащита, като за лятото тя е абсолютно задължителна.


"Кожата е един орган, който изисква грижи. Както си мием зъбите поне по два пъти на ден, така и кожата много я неглижираме, но поне по един път дневно трябва да обърнем внимание тя да бъде хидратирана, да бъде фотозащитена и с една добра хигиена. Това са трите неща, които ако ги спазваме кожата ще ни се отплати с едно добро състояние и със здраве", каза специалистът.

Тя отбеляза, че слънцезащитните препарати за лице се избират според типа кожа - дали е суха, дали е смесен тип, тъй като някои от препаратите не се понасят добре. Освен това допълни, че еднократното намазване е крайно недостатъчно, защото факторът на самата фотозащита се поддържа само при добре нанесен слой и при липса на неговото разтваряне с пот или влага, както е през летните месеци. Алергиите могат да бъдат слънчеви, но освен това могат да се появят и от морето.  

"Слънцето не е само опасно и вредно. То допринася за синтезиране на витамин Д, то допринася за отделяне на вещества, които ни карат да се чувстваме добре. Разбира се трябва да се внимава да сме защитени и наистина да няма директно излагане между 11 и 16 часа", категорична е д-р Захариева.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Децата, записани в градина, се увеличават с близо 10% за две години

Децата, записани в детска градина, се увеличават с близо 10% през последните две години и достигат до 88% през учебната 2023/2024. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков , който даде начало на дейностите по проекта на МОН „Силен старт“. Финансиране по проекта ще получават 1500 градини и училища с предучилищни групи за..

публикувано на 02.10.24 в 16:34
Кадър от „Границите на Европа“

Документалният филм "Границите на Европа" изобличава лицемерието на Запада към работниците мигранти

Защо хора от Източна Европа са съгласни да си тръгнат от своята родина и да търсят по-добро заплащане на Запад при положение, че условията, в които живеят и работят там, могат да бъдат много сурови? Оправдани ли са рискът и изпитанията заради по-високото заплащане? Това е тема, която е актуална за България и други страни от години. По..

публикувано на 02.10.24 в 16:12

"Топлофикация-София" е в готовност за новия отоплителен сезон

От "Топлофикация-София" имат готовност да дадат начало на новия отоплителен сезон от началото на октомври, съобщават от дружеството. Според изискванията, за да започне масово включване на централното отопление, е необходимо да бъдат отчетени три последователни дни със средноденонощна температура по-ниска от 12 градуса и прогноза от НИМХ за трайно..

публикувано на 02.10.24 в 15:35

Състоянието на жената, скочила от 3-тия етаж при пожар в София, остава тежко

Жената, която заради пожар скочи от третия етаж на къща в центъра на София, е настанена в клиниката по изгаряния в болница "Пирогов" в тежко състояние.  Това съобщиха за БНР от лечебното заведение. Жена е в тежко състояние в "Пирогов" след пожар в София Тя е с обширни изгаряния и през следващите дни, когато състоянието й бъде стабилизирано,..

публикувано на 02.10.24 в 15:16
Пламен Димитров

Пламен Димитров: От Близкия Изток сериозна заплаха е "оръжието на слабия"

В момента големият риск, свързан с конфликта в Близкия Изток, е обусловен от голямото неравновесие . Израел се окуражи от победите си и пристъпи към сухоземна акция. Очевидно е технологичното му превъзходство над "Хизбула". Рискът е именно в това - възможно е другата страна в конфликта да прибегне до оръжието на слабия – терористичните атаки . И..

публикувано на 02.10.24 в 15:15

“Интуиция” - музикалният проект, който разкрива скритите таланти на деца с аутизъм

“Интуиция” е музикален проект на Мирян Колев, в който активно участват пет деца от аутистичния спектър, чрез метода на съвместното интуитивно музициране. Албумът, записан и селектиран от музиканта, ще бъде представен в София и Велико Търново през октомври 2024 г. Чрез изразните средства на интуитивното музициране и свободната импровизация заедно..

публикувано на 02.10.24 в 14:39

Пазарите - екзотиката на един град на ръба между Ориента и Европа

Историята на пазарите и тяхната роля в живота на хората е във фокуса на филма “Изчезващият пазар като културен феномен”. На 8 октомври от 19.00 ч. в галерия „Сердика”, ще бъде отбелязан краят на снимачния период на документалния филм с изложба и пет любопитни видеа с вълнуващ и неочакван разказ от пет различни режисьори, участващи в проекта...

публикувано на 02.10.24 в 13:50