Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво трябва да знаем за летните месеци

Обилните дъждове и топлото време се оказват повод за срещи с всякакъв вид насекоми и ухапвания от тях. Най-голямо притеснение обикновено създават кърлежите. Как да се предпазим, какви мерки да вземем, възможно ли е да сбъркаме ухапване от насекоми с алергия и да неглижираме ситуацията. Катя Василева потърси отговорите от един от водещите дерматолози в столицата д-р Катя Захариева.

"Топлото време много мощно настъпи и с много дъждове и наистина доста е трудно в някои случаи да се разграничи ухапването дали е от жилещо, отровно, или неотровно насекомо и дали имаме алергия. Общо взето при ухапванията от насекоми винаги има нарушаване на целостта на кожата", отбеляза тя.

Възможно ли е да сбъркаме ухапването с алергия?

По думите на д-р Захариева понякога и специалист не може да се ориентира, а един пациент лесно може да се обърка. Тя посъветва хората да бъдат облечени със защитни дрехи, да използват репеленти, както и дрехите да не бъдат оставяни покрай реки и водоеми, защото кърлежите могат да попълзят по тях.

"Трябва да ни свети лампичката за лаймската болест, но кърлежите не на 100% са заразени с нея. По последните статистики не повече от 15% от кърлежите са заразени. Това е една успокоителна тенденция макар, че при ухапване от кърлеж има инструкция, която Районната здравна инспекция е изпратила към всички лекари, но вие трябва да посетите кабинет на лекар. Вие, или човек, който евентуално е ухапан от кърлеж. Инструкцията е за поставяне на ваксина срещу тетанус и вземане на антибиотик за определен период от време", посочи тя.  

Помагат ли мехлемите при ухапвания?

Д-р Захариева заяви че помагат, както и измиването на ухапаното място с вода и сапун, също така и охлаждащите компреси, но трябва лекар да прецени какъв точно да е препаратът и дали да не е в комбинация с антибиотик. Освен това тя посочи, че в летните месеци, а също и през зимата трябва да се използва фотозащита, като за лятото тя е абсолютно задължителна.


"Кожата е един орган, който изисква грижи. Както си мием зъбите поне по два пъти на ден, така и кожата много я неглижираме, но поне по един път дневно трябва да обърнем внимание тя да бъде хидратирана, да бъде фотозащитена и с една добра хигиена. Това са трите неща, които ако ги спазваме кожата ще ни се отплати с едно добро състояние и със здраве", каза специалистът.

Тя отбеляза, че слънцезащитните препарати за лице се избират според типа кожа - дали е суха, дали е смесен тип, тъй като някои от препаратите не се понасят добре. Освен това допълни, че еднократното намазване е крайно недостатъчно, защото факторът на самата фотозащита се поддържа само при добре нанесен слой и при липса на неговото разтваряне с пот или влага, както е през летните месеци. Алергиите могат да бъдат слънчеви, но освен това могат да се появят и от морето.  

"Слънцето не е само опасно и вредно. То допринася за синтезиране на витамин Д, то допринася за отделяне на вещества, които ни карат да се чувстваме добре. Разбира се трябва да се внимава да сме защитени и наистина да няма директно излагане между 11 и 16 часа", категорична е д-р Захариева.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50