Той отбеляза, че има добър сезон, като очакванията са за ръст от 10% спрямо предходната година и може би ще бъде задмината рекордната 2019 година.
"Много важно е да отбележим, че ако искаме да имаме един висококачествен и устойчив туристически продукт и да нямаме проблеми и с кадри, и всичко да върви "по мед и масло", трябва да имаме един целогодишен туризъм. В момента в страната ни около 70% и повече от приходите за туризъм са именно в периода май-октомври", сподели Занков.
По думите му юли и август добрите хотели нямат места още от ранните записвания през пролетта, докато през месеците юни и септември, които също са топли хотелите седят празни, тъй като хората нямат навик да почиват тогава.
"За съжаление, след 6-ти септември отрязваме сезона. И както всичко е вървяло прекрасно изведнъж всички заведения затварят, атракциите затварят и дори да имаш желание да изкараш едно хубаво "циганско лято" на морето, където можеш да се наслаждаваш на хубаво време, на разходки по плажа, дори да не се къпеш всеки ден във водата, реално ти не го правиш. Това е така, защото не работят заведения, атракции и няма какво да правиш. И това е един от проблемите на родния туризъм, говоря за морските курорти. Трябва да се стремим да правим много активности в крилата на сезоните, а защо не и целогодишно", отбеляза Занков.
Той даде за пример съседните ни държави, които завършвайки есенния сезон започват с конгресен туризъм, сватби, обучения, тимбилдинги и др. През зимата се практикува здравен туризъм, а хотелите се предоставят за живеене и ваканции. През пролетта и зимата се организират спортни събития, фестивали и други културни мероприятия. Прогнозите са, че както и предни години най-много чужди туристи се очакват от Румъния, Полша и Великобритания. Немският пазар е силно намалял, а традиционните туристи от Русия и Украйна липсват.
Има ли ръст в цените
"Определено, колкото и неприятно да ни бъде, навсякъде, където отиваме без значение дали е в супермаркета, на бензиностанцията, в киното, на музикално събитие, или на театрална постановка виждаме, че всичко в последните години се покачва. Разходите за класически пътувания също се покачват, но можем да кажем, че не е нещо осезаемо и има някаква голяма разлика спрямо предишната година. При някои хотели и дестинации имаме повишаване на цените, но те са малки, а при някои други дестинации е по-голямо, но определено не е нещо фрапантно", каза Занков.
Къде почиват българите извън страната
"Традиционно, което не е изненада за никой, предпочитани са Гърция и Турция, като Турция е най-често избирана за семейна ваканция въпреки, че там цените се повишиха на ол инклузив хотелите, но определено те все още си остават лидер. Имам много автобусни и самолетни почивки. В Турция почиваме основно в крилата на сезона, защото юли и август първо, че е много горещо и второ, че е много скъпо за българския турист", каза той. И добави, че след това в класацията е Италия.
По думите му няма добра кампания, която да промотира българския туризъм сред българите, а българинът е най-добрият турист за нашите хотели. Освен това проблемът с набирането на кадри е комплексен, като той не е само за България.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..