Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме 187 г. от рождението на Васил Левски

Паметник на Левски в Ловеч
Снимка: Пламен Христов

187-мата годишнина от рождението на Васил Левски ще бъде отбелязана с възпоменателна церемония с военен ритуал пред най-големия паметник на Апостола на свободата в Ловеч.

Заради летните горещини програмата по отбелязването на 187-годишнина от рождението на Васил Левски беше изтеглена за сутринта.

От 9.00 ч. започва гражданското поклонение пред паметника на Апостола в двора на Къкринското ханче, където той е заловен.

Там  ще бъдат поднесени венци и цветя в знак на признателност към делото му.

Възпоменателната церемония с военен ритуал пред най-големия паметник на Левски, който се издига на хълма над Ловеч ще започне в 10.30 ч.

Най-големият и внушителен монумент на Апостола е издигнат точно преди 60 г. и днес там също ще бъдат поднесени венци и цветя.

Преди това в църквата "Успение Богородично" в стария квартал Вароша, където Апостола основава първия революционен комитет, ще бъде отслужена панихида.

Велико Търново ще чества 187 години от рождението на Васил Левски с военен ритуал пред паметника на Апостола на свободата в центъра на града.

Курсанти от Националния военен университет "Васил Левски" ще изпълнят поетична композиция от 11 часа, а началникът на висшето училище бригаден генерал Иван Маламов ще произнесе слово за живота и делото на Васил Левски. С военен ритуал ще бъдат поднесени венци и цветя, а почетният караул ще премине в тържествен марш.

Във Велико Търново е единственият в страната паметник на Левски, където Апостолът е на бесилото, с вързани отзад ръце. Монументът е дело на скулптура Любомир Далчев и е издигнат през 1946 година. В основата на паметника е изписана неговата най-бележита мисъл: "Ако спечеля, печели цял народ - ако загубя, губя само себе си".

В 10 часа в Плевен пред паметника на Васил Левски започва церемонията за годишнината от рождението на Апостола. Оттук тръгна 30-ият поход "По стъпките на Апостола" с 250 участници, които  тази вечер ще бъде посрещнати в Карлово.

С отслужване на литургия в чест на Апостола на Свободата в църквата "Свети Николай" в Карлово ще бъдат тържествено отбелязани годишнината от рождението на Васил Левски и празникът на родния му град.

Кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, общински съветници, родственици на Левски и граждани ще положат цветя на гроба на майката на Апостола Гина Кунчева, а по-късно  на площад "Васил Левски" ще бъдат посрещнати участниците в Националния туристически поход "По стъпките на Апостола".

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ще отбележи  годишнината от рождението на Васил Левски, като ще даде достъп днес на всички свои посетители до дигиталната версия на личния му бележник.

От екипа на библиотеката уточняват, че бележникът е писан от Васил Левски през последните две години от живота му. При залавянето на Левски остават непокътнати, зашити в самара на коня на Никола Цветков (верен негов съратник), част от архива на Българския революционен централен комитет и личният бележник на Апостола.

Същият Никола Цветков запазва документите и по-късно ги предава на Захарий Стоянов, а след неговата смърт вдовицата му ги предава на Софийския народен музей, откъдето през 1924 г. са предадени на Народната библиотека, където се съхраняват и сега.

По повод годишнината от рождението на Апостола на свободата ще се раздават картички с подписа на Васил Левски, както и негова снимка като знаменосец в четата на Панайот Хитов от 1867 г. Фотографията е част от фонда на Националната библиотека и Българския исторически архив.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Писателят Георги Геров

Съвършенството не е крайна спирка

Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това.  Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Ученици картографират България

Във връзка със 140-ата годишнина от Съединението на България, фондация "Активна историческа карта" организира състезание за ученици на тема: "Начертай карта на България". Право на участие има всеки ученик от 1-ви до 12-и клас от българско училище (може и от чужбина). Крайният срок е удължен до 7 март, съобщи пред БНР-Радио София Николай..

публикувано на 27.01.25 в 12:32

Нощният транспорт в София може да се върне, когато има достатъчно шофьори

Въпросът за нощния градски транспорт сякаш се подвига, за да се загърбят други важни, ключови теми в София – мръсния въздух, задръстванията, детските градини. Не става въпрос дали общественият транспорт на столицата е на печалба или не, но има съществен недостиг на шофьори в автотранспорта – близо 200 души. Работещите са натрупали труд 2-3..

публикувано на 27.01.25 в 11:38

В столичния район "Сердика" приемат опасни отпадъци на 28 януари

На 28 януари (вторник), в район "Сердика" жителите на София могат да предадат събраните от домакинствата опасни отпадъци. Мобилният пункт ще бъде разположен на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от 13.00 до 15.00 ч. в кв. "Орландовци", на ул. "Железопътна", до читалището. От..

публикувано на 27.01.25 в 11:29

На 27 януари отбелязваме Международния възпоменателен ден на Холокоста

На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен възпоменателен ден за Холокоста. След приемането на тази..

публикувано на 27.01.25 в 11:02
Момент от реставрацията на къщата музей на Райна Княгиня

Реставрираха къщата музей на Райна Княгиня в София

Реставрацията и консервацията на сградата, в която е живяла Райна Попгеоргиева, известна още като Райна Княгиня, в столичния район „Сердика“, приключи. Къщата, която е паметник на културата от местно значение, вече е ремонтирана, като са запазени всички автентични елементи на Райна, ушила главното въстаническо знаме на Панагюрския революционен окръг за..

публикувано на 27.01.25 в 10:35

Кметът ще върне за преразглеждане решението за спиране на нощния транспорт в София

След решение на Столичния общински съвет (СОС) две от нощните автобусни линии в София бяха спрени, а останалите две работят само в петък и събота . Според Димитър Петров, столичен общински съветник от "Продължаваме промяната-Демократична България", до решението се е стигнало заради ангажираността на 9 шофьори в нощните линии, а няма..

публикувано на 27.01.25 в 10:08