Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Доброволците на Св. Георги" в помощ на възрастните хора

Снимка: Радио София

Фондация BCause обяви списък с проектите, които ще получат финансиране от Фонд "Нашите родители". Одобрените проекти са на обща стойност 96 хиляди и 190 лв. Конкурсът беше отворен за организации, регистрирани в обществена полза, както и читалища. В него кандидатстваха 40 организации с 41 проекта. Избраните 13 проекта ще допринесат за добруването на възрастни хора над 65 години в затруднено материално положение, влошено здраве, самотноживеещи. Дейностите ще обхванат общо 1275 възрастни хора. Сред проектите и организациите, които ще получат финансиране е Фондация "Доброволците на Свв. Георги" от София.
Те ще получат подкрепа от 9000 лева за разширяване на работата си с хора в затруднено положение. За какво ще използват предоставените средства и как това ще продължи пътя на доброто, което правят. Катя Василева разговаря с Деян Петров от фондация "Доброволците на Свв. Георги".

"Ние започнахме преди 4 и половина години, когато спонтанно една група хора се събрахме около параклиса на Александровска болница, с намерението да подкрепяме и да помагаме на болни хора и хора в затруднение, и хора, които нямат друга възможност, които по една или друга причина са сами без подкрепа. За съжаление обаче нашите добри намерения, както често става не се осъществиха. По простата причина, че след като минахме едно шестмесечно обучение, което проф. д-р Тома Томов самостоятелно създаде и проведе с нас и бяхме вече готови да влезем в "Пирогов" и в Александровска болница с уговорка с ръководството разбира се, имахме 37 подготвени доброволци за подкрепа на болни и умиращи хора, които са наистина в много тежко състояние, тогава дойде ковида. И знаете, болниците бяха затворени, а и не само болниците, хората дори не можеха да излизат от домовете си доста време. Тогава ние или трябваше да се разделим и да престанем да съществуваме като група, или за радост второто, което се осъществи - променихме това, което правим, защото имаше тази енергия и това желание да имаме една задруга, една общност, която да подкрепя хора в нужда", сподели той.


По думите му те са започнали да пазаруват, да готвят и да разнасят храна по домовете с личните си автомобили из цяла София. Тогава също е имало редица изпитания поради епидемиологичните мерки. Преди две години членовете на организацията са преминали с помощта на фондация BCause едно обучение, направили са кампания в интернет, като имат и DMS с думичката "добро" на номер 17777, който е на цена от 2 лв. "Доброволците на Свв. Георги" са се сдобили и с камионче, което важно, защото има и много бездомници, а особено през зимата топлата храна е нещо, което не само помага, но е и най-ясният израз на загриженост, категоричен е Петров. И каза:

"Сега има доста социални експерименти, при които известна личност е облечен като бездомник как бива подминаван на улицата, защото някак има в очите ни едно сито. Защото когато видим някой човек, който не ни изглежда достатъчно приветлив, или спретнат ние просто го изключваме. Не виждаме там човек. Виждаме само някакъв образ, който гледаме да загърбим, или да подминем. Ето това се стараем да променяме, а не толкова храната, която разбира се не е излишна."

До момента доброволците наброяват 102 души, като най-активните от тях са около 15. Раздаването на храна е всеки вторник, петък и неделя, като това е изпитание за хората, които ходят на работа тогава. На страницата на фондацията всеки път се излъчва на живо раздаването на храна и всеки може да види ако е дарил нещо, то къде отива. Много често се случва доброволците да се сблъскат с хора със зависимости и особености на характера, като се е случвало да ги обидят и нагрубят.


"Когато човек реагира с агресия, или с рязкост, това е обикновено защото той страда вътре в себе си", заяви Петров и добави, че това ги учи на смирение. И добави:

"Човешкото достойнство е много важно, то и в Конституцията го пише но при нас едно от основните правила е, че ние към всеки трябва да подхождаме и се стараем да подхождаме с уважение като му пазим достойнството. И като се държим с другия така, както очакваме той да се държи с нас."

На трети октомври организацията ще отбележи своя пети рожден ден при параклиса на "Александровска болница", където камиончето ще бъде изрисувано за да бъдат разказани историите на тези хора.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 15.04.25: Добре сме с кохезията в ЕС, ама още догонваме

На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..

публикувано на 15.04.25 в 18:40

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерството на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20