Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път

"Киберсигурност" е в списъка на професионалното образование на МОН

Снимка: БГНЕС

След като преди дни Министерство на образованието и науката утвърди нов Списък на професиите за професионално образование и обучение, стана ясно че в него влиза и професията "Киберсигурност".

По този начин българската образователна система се привежда в унисон с Европейската рамка на уменията в киберсигурността (European Cybersecurity Skills Framework -ECSF).

Създаването на самостоятелна професия „Киберсигурност“ в направление „Сигурност и отбрана“ е дългогодишна идея на Съюза за стопанска инициатива, член на Европейската организация по киберсигурност, реализирана с експертната подкрепа на представителите на Цифровия иновационен хъб „Тракия“ (ЦИХТ), провеждащ безвъзмездни обучения в сферата на киберсигурността за бизнеса и публичния сектор у нас по проект Cyber4AllSTAR, финансиран по програма „Дигитална Европа“ на Европейската комисия и друга - на Министерството на иновациите и растежа.

"Често регулациите закъсняват или догонват. Можеше киберсигурността да не бъде включена още години. Моментът е много подходящ и това ще е от полза за бизнеса – коментира пред БНР-Радио София Станислав Атанасов, киберексперт, ръководител на обучителния кибер полигон на ЦИХТ. – Специалист не се става в училище, но важното е някои ученици да тръгнат по този път, да получат основата и да се развиват."

В хъба на Атанасов са направили пилотна програма за училище.

"Видяхме, че в повечето случаи учителите нямат нужната подготовка. Киберсигурността съдържа в себе си много познания и умения, това е интердисциплинарна наука."

По думите на Атанасов, имаме добро законодателство, проблемът възниква при законоприлагането.

Снимка: Ани Петрова

"За съжаление повечето хора, които стоят онлайн, са потребители, нямат познания кое как се случва в дигиталната среда, да не говорим за знаят как да се пазят сами. Все пак, никой не е толкова възрастен, че да няма нужда от учене. Хората и възрастните за различни. Някои от по-старите хора са „аналогови“, други по-лесно възприемат новите технологии. Понякога на тази база има и поколенчески различия и конфликти – коментира още експертът. – Преди да говорим за киберсигурността, може да говорим за киберхигиена. Трябва да проверяваме източниците, както проверяваме стоките или храните преди да ги купим и консумираме."

Чуйте разговора на Данаил Конов.

  • Предвижда се професионалното образование и обучение по новата професия „Киберсигурност“, редом с останалите професии от новия списък на МОН да се осъществява както следва – от учебната 2026 / 2027 г. за приетите ученици в VIII клас и от януари 2026 г. за лицата, навършили 16 години.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10