След като преди дни Министерство на образованието и науката утвърди нов Списък на професиите за професионално образование и обучение, стана ясно че в него влиза и професията "Киберсигурност".
По този начин българската образователна система се привежда в унисон с Европейската рамка на уменията в киберсигурността (European Cybersecurity Skills Framework -ECSF).
Създаването на самостоятелна професия „Киберсигурност“ в направление „Сигурност и отбрана“ е дългогодишна идея на Съюза за стопанска инициатива, член на Европейската организация по киберсигурност, реализирана с експертната подкрепа на представителите на Цифровия иновационен хъб „Тракия“ (ЦИХТ), провеждащ безвъзмездни обучения в сферата на киберсигурността за бизнеса и публичния сектор у нас по проект Cyber4AllSTAR, финансиран по програма „Дигитална Европа“ на Европейската комисия и друга - на Министерството на иновациите и растежа.
"Често регулациите закъсняват или догонват. Можеше киберсигурността да не бъде включена още години. Моментът е много подходящ и това ще е от полза за бизнеса – коментира пред БНР-Радио София Станислав Атанасов, киберексперт, ръководител на обучителния кибер полигон на ЦИХТ. – Специалист не се става в училище, но важното е някои ученици да тръгнат по този път, да получат основата и да се развиват."
В хъба на Атанасов са направили пилотна програма за училище.
"Видяхме, че в повечето случаи учителите нямат нужната подготовка. Киберсигурността съдържа в себе си много познания и умения, това е интердисциплинарна наука."
По думите на Атанасов, имаме добро законодателство, проблемът възниква при законоприлагането.
"За съжаление повечето хора, които стоят онлайн, са потребители, нямат познания кое как се случва в дигиталната среда, да не говорим за знаят как да се пазят сами. Все пак, никой не е толкова възрастен, че да няма нужда от учене. Хората и възрастните за различни. Някои от по-старите хора са „аналогови“, други по-лесно възприемат новите технологии. Понякога на тази база има и поколенчески различия и конфликти – коментира още експертът. – Преди да говорим за киберсигурността, може да говорим за киберхигиена. Трябва да проверяваме източниците, както проверяваме стоките или храните преди да ги купим и консумираме."
Чуйте разговора на Данаил Конов.
Невъзможно е учениците да бъдат проверявани всяка сутрин какви опасни предмети носят в училище, коментира пред Радио София директорът на столичното 51 СУ "Елисавета Багряна" Асен Александров. За да се случи това е необходима специална техника, каза той. "Всяка сутрин в нашето училище, в рамките на около 10 минути, преди началото на първия..
Днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°, в София - около 10°. В планините ще преобладава слънчево време, по билото на Стара планина облачността ще е по-често значителна. Ще духа до умерен север-северозападен вятър. Максималната температура на..
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер - Възможно ли е правителство с равноотдалечен..
Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..
Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..