Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Снимка: ey.com

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а днес, поне две, а понякога, и три поколения работят рамо до рамо. Подробности разказа Невена Ковачева, съдружник в данъчния отдел на EY Bulgaria.

"Ние традиционно в глобален мащаб подкрепяме фамилните компании в стремежа им да се развиват дългосрочно, с премерен риск и с желание да управляват разумно активите си. Всъщност, 80% от 500-те семейни бизнеси в света са наши клиенти и партньори, а в България макар и за краткия период, в който съществува частен и съответно фамилен бизнес семейните компании формират значителен процент от всички предприятия в страната, по последни статистики около една четвърт. Имаме много силни примери на изключително успешни семейни бизнеси и книгата ни цели да покаже добрите примери в България и да повиши осведомеността по отношение на възприятието за семеен бизнес", каза тя.

Според думите й дефиницията за семеен бизнес е, че семейството трябва да е мажоритарен собственик на компанията, както и на правата на глас за вземане на решение и поне един представител на семейството да е ангажиран с управлението. Като публични дружества, които са семейни могат също да попаднат в тази дефиниция, ако поне 25% от акциите с право на глас са в ръцете на семейството. В България все още липсва национална статистика, която да е насочена изцяло към семейните бизнеси, но EY Bulgaria прави глобално проучване, както и локално с клиентите си.

"За съжаление тенденциите са такива и ситуацията е такава, че голяма част от семейните фирми не са подготвени за неочаквани събития и изискват приемственост", каза Ковачева.

Тя посочи, че приемствеността страда, тъй като младите от една страна откриват други възможности за бизнес, а от друга следват различни кариерни развития. Освен това семейният бизнес има умението да се адаптира към промените на пазара, както и дързостта да променя пазара. Няколко са нещата, които обединяват успешните семейни бизнеси - културата, ценностите, осъзнатата принадлежност към семейния бизнес, фокусът върху дългосрочно развитие, както и доброто фамилно управление, категорична е Ковачева.

"Аз бих назовала двете най-основни предизвикателства и перипетии, които са типични за семейните бизнеси. Първото е работата с най-близките хора, да се раздели личното от професионалното, да се работи в екип. Второто е амбицията да предадеш бизнеса на следващите поколения, приемствеността. И в тази връзка наистина има различни фактори, които могат да доведат до неуспешно предаване на бизнеса", каза тя.

Сред тях са липсата на доверие и добра комуникация в семейството, недостатъчно подготвени наследници, липса на цел за използване на семейното богатство, както и недостатъчно компетентни счетоводители и адвокати. Ранното включване на второто поколение е важен фактор за успеха, тъй като те търсят примери от чужбина и летвата на това поколение е поставена доста високо.

"Ключовата дума е "планиране". И колкото по-професионално е управляван един бизнес, толкова по-устойчив е той във времето", заяви Ковачева.

Официалното представяне на книгата ще се състои на 18 септември 2024 г. След това книгата ще бъде достъпна за свободно сваляне на страницата на EY Bulgaria.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16