Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Качамаков - зам. председател на Камарата на строителите:

Строителството се готви за подем

Основен проблем се оказва намирането на качествени кадри

Инж. Любомир Качамаков
Снимка: Личен архив

За първи път броят на вписаните строителни компании в поддържания от Камарата на строителите в България Централен професионален регистър доближава 7500. Към 9 септември 2024 г. фирмите в него са 7462, от тях български са 7417, а 45 – чуждестранни.

Данните са от последния икономически отчет на сектора, който браншовата организация пусна в навечерието на професионалния празник на строителите 26 октомври - Димитровден.

“Това е положителен знак. Ние всяка година бележим ръст, но фактът, че през последната година близо 800 фирми сме регистрирали, показва, че строителството се готви за подем. Очакваме обществените поръчки, санирането е сектор, в който се очаква доста голямо инвестиране от страна на държавата и строителите се готвим за това.

Преди две години нястоявахме и се вкара в Закона изменението за работа на всякакъв вид строителство, което надвишава 100 кв. м., да бъде под някакъв контрол, т.е. да се изисква вписване в Централния професионален регистър на строителя, който камарата прави.

Това строителство се прави от лицензирани фирми. Това е и причината колегите да излизат от сивия сектор и да работят изцяло на светло", коментира инж. Любомир Качамаков  - зам. председател на Камарата на строителите в България и председател на областното представителството в София.

По думите му, това променя сигурността в изпълнението на проектите, както и доверието на клиентите, защото когато наемат бригада, не се знае кой е отсреща, а когато се наеме регистрирана фирма, контролът е по-сериозен.  

Според него, през последнитедве години кадрите са едно отнай- сериозните предизвикателствата пред бранша. Причината е в стандарта на живот. Качествените работници търсят работа на Запад, където получават по-високи заплати.

От повече от две години се работи и по внос на кадри извън Европейския съюз, където стандартът на живот е по-нисък и могат да бъдат привлечени кадри с български заплати. Докато не успеем да вдигнем стандарта в България, няма да се върнат да работят в страната добрите строители, допълва той.

Още за тенденциите в строителния бранш - чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как устойчивата и красива градска среда зависи от нас?

Как устойчивата и красива градска среда зависи от нас? На този въпрос ще се опитат да отговорят тази вечер (30 октомври 2024 г.) от фондация "Колективът". По време на събитието "Инкубатор за градска среда: Обучение за развитие на общности" ще стане ясно какви са успешните практики за ангажиране на общности за развитието на публичните пространства...

публикувано на 30.10.24 в 17:04

Кои са най-търсените дестинации за зимна почивка извън България?

Най-търсените дестинации и условия за почивка в чужбина през зимния сезон са акцент в разговора с Радослава Асенова - член на Българска асоциация за изходящ туризъм и собственик на туристическа агенция в предаването "Ритъмът на столицата“. "С голямо желание и ентусиазъм хората пътуват по всички дестинации и краища на света. Отминалата..

публикувано на 30.10.24 в 16:53

Повече достъп до дигитални четива за абонати на Столичната библиотека

В отговор на нарастващото търсене на дигитално съдържание Столичната библиотека предлага на потребителите си безплатен достъп от дома до виртуалната библиотека eLibraryUSA . Колекцията съдържа електронни книги, вестници, списания, академични издания и документални филми . Чрез приложението Libby от OverDrive може да се заемат..

публикувано на 30.10.24 в 16:44
Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Трябва да се подходи сериозно към казуса "Величие"

Изборите този път поднесоха малки изненади, коментира пред Радио София доц. Иво Инджов - политически наблюдател с интерес в медийните изследвания. Към малките изненади той причисли по-високата избирателна активност в сравнение с предишния вот. "За мен лично малка изненада е и доброто представяне на "ДПС-Ново начало" в сравнение с резултатите..

публикувано на 30.10.24 в 15:36
Акустичното трио: Петър Миланов, Ангел Демирев и  Христо Минчев

Ангел Демирев: Стиловете са като езиците. Важното е да си искрен и какво изразяваш

Космополитният и виртуозен китарист Ангел Демирев ще отведе публиката на необикновеното музикално пътешествие „По пътя на китарата“ на 6 ноември , сряда, от 19.00 ч. в Първо студио на БНР. Спътници ще са му Петър Миланов на акустична китара и Христо Минчев  на контрабас. В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат..

публикувано на 30.10.24 в 15:31

Фестивалът за европейска солидарност събаря стени с културна и дискусионна програма

Откриване на художествена инсталация „Сърцето пътува“ на площад „Вацлав Хавел“ в София и конферентно събитие-дискусия „Ролята на Хавел и дисидентството в Европа“ (с участието на с Тони Николов и проф. Евгений Дайнов) ще се проведат на 31 октомври след 11 ч. като част от Фестивала за европейска солидарност , зад организацията на който стоят..

публикувано на 30.10.24 в 14:45
Мирослава Кацарова

Plovdiv Jazz Fest празнува джаза в началото на ноември

Между 1 и 3 ноември Plovdiv Jazz Fest отбелязва своята десета годишнина. Шестте концерта от основната програма включват някои от най-големите имена в света на джаза. За първи път фестивалът ще има свой водещ. Джаз гид ще бъде тромбонистът Вили Стоянов . Голямата награда на Plovdiv Jazz Fest тази година ще бъде присъдена на певицата Мими Николова за..

публикувано на 30.10.24 в 14:27